środa, 21 października 2015

SLOW LIFE - POWOLNE ZYCIE

Powolne Życie - Slow Life

       
    
Zmuszona  do pozostania dłużej w domu, wypadłam z rutyny dnia codziennego: dom, praca, zakupy. Za oknem pochmurno, zimno, nieprzyjemnie. Spacer wydawał się czymś bardzo nie na miejscu. Postanowiłam jednak wyjść na przekór  warunkom zewnętrznym. Nigdzie nie musiałam się spieszyć. Szłam w tempie żółwia. Niemal natychmiast moja niechęć zamieniła się w zachwyt. Piękne kolory jesieni, barwne kontrasty, powietrze i mgły rozświetlone promieniami słońca, wiatr unoszący zwiędłe liście  drzew. Widok zapierający dech w piersiach . Przejmujące zimno dopełniło gamę odczuć.

Po raz kolejny  uświadomiłam sobie, że natura  ma w sobie niewyczerpalne źródła piękna. Jeśli tylko znajdziemy czas na kontakt z nią, zanurzymy się   w jej bogactwo, odda nam wielokrotnie więcej. Natura to  ogólnie dostępne lekarstwo wzmacniające zdrowie psychiczne i duchowe . Potrzebujemy jedynie czasu, aby móc czerpać z dobrodziejstw natury.

I tutaj  możemy napotkać spore trudności. Jak znaleźć czas w dzisiejszym, wymagającym świecie?

Godzinę można wykorzystać mądrze lub głupio, ciekawie lub nudno, z pożytkiem lub nie. Poczucie braku czasu jest bardzo ważną informacją, dająca nam refleksję, czego w naszym życiu jest za mało, czego za dużo.Co robimy dobrze a w czym trwonimy czas i rozmieniamy się na drobne. Paradoksalnie robiąc coś szybko, gubimy czas. Mamy wciąż poczucie jego braku. Tracimy przy tym refleksyjność, dzięki której znajdujemy odpowiedzi na ważne dla nas pytania.Stajemy się mało świadomi naszych potrzeb.

Wokół czasu zaczął narastać niedosyt. Wobec jego braku, ktoś wpadł na pomysł Slow Life.Powolne Życie spodobało się i oto powstał ruch , którego celem jest mieć znowu tyle czasu, ile każdemu do szczęścia potrzeba. Wystarczy uświadomić sobie, że ma się już dość pośpiechu, stresu, gonitwy i zamartwiania się, że się gdzieś nie zdąży. Pionierzy Slow Life słusznie przewidzieli, że gdy tylko zwolnią, ich życie zabarwi się kolorami i wypełni zapachami i smakami.

Przy okazji poprawi się ich zdrowie i samopoczucie.

Nie ma jednego wzoru dla Slow Life. Ważne jest,żeby przestać się spieszyć, zwolnić tempo. Wyeliminować wszystko, czego bez pospiechu nie da się zrobić. Robić to samo, ale nie na czas. Nie na wyścigi.

Delektować się przyrodą, sztuką,potrawami i przygotowaniem ich. Zwolnić w pracy, domu,miłości i przyjaźni.

Nagrodą jest odnalezienie bliskości z ludźmi,których się kocha, lubi i potrzebuje.

Sposobów realizowania Slow Life jest tyle, ile ludzi na świecie.
Z wyścigu szczurów wycofują się pracownicy korporacji, porzucając dotychczasowe zajęcia na rzecz własnych działalności gospodarczych i uprawy własnych ogrodów. Rodzice zmieniają przedszkola z kilkoma językami obcymi i dodatkowymi zajęciami na styl zwany Lazy Parenting, czyli tak zwane Leniwe Rodzicielstwo. Rodziny spędzają razem mnóstwo czasu nie planując niczego specjalnego. Po prostu cieszą się swoją obecnością, wylegują się w parku, chodzą na spacery, rolki. Slow Life wyrasta z idei bycia razem. Mniejsze znaczenie ma to, co się razem robi. Ważne, żeby być ze sobą  jak najdłużej i jak najwięcej.

Nowa moda przyszła do Polski w postaci mnożących się kawiarenko - klubów urządzanych jako miejsca przyjazne mamom,tatom, dzieciom i psom. Należy się tylko cieszyć. Kontakty społeczne z najbliższymi członkami rodziny w otoczeniu kojącej przyrody nie grożą przedawkowaniem.

Skutkiem ubocznym może być jedynie (lub aż) dobry humor, apetyt i zdrowy sen. Skutki uboczne to udane, harmonijne zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Warto  czasem wyjść poza swój schemat praca, zakupy, dom. Pójść nieznaną dotąd ścieżką na spacer. 

Nawet, jeśli za oknem szaro, zimno i deszcz. Możemy przecież nałożyć kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy. Warto!!!! Serdecznie namawiam.


Inspiracja - E.Wojdyłło -Bo jesteś czlowiekiem. 

czwartek, 17 września 2015

MITY NA TEMAT SZCZĘŚCIA

                           MITY NA TEMAT SZCZĘŚCIA


        

     Pewne mity ograniczają naszą zdolność czerpania radości z życia:
  • Trzeba być bogatym, żeby cieszyć się życiem. Gdy dochody człowieka zaczynają przekraczać próg ubóstwa, ilość zarabianych pieniędzy przestaje mieć jakikolwiek związek z odczuwanym szczęściem. Jesteśmy szczęśliwsi, gdy oddajemy się niedrogim rozrywkom, które wymagają naszego aktywnego udziału. Nic zatem dziwnego, że bierna rozrywka - taka jak oglądanie telewizji - obniża nam nastrój. O wiele większe korzyści odnosimy z aktywności zmuszających nas do zaangażowania jakichś  naszych talentów.
  • Zabawa to coś złego. Jak nauczał Gandhi, to nie przyjemność niszczy naszą świadomość, ale przyjemność bez udziału świadomości. Zdrowa przyjemność zwiększa nasze poczucie szczęścia i naszą wydajność.
  • Liczy się tylko wynik, a nie proces. Proces to podróż, która możemy się cieszyć. Sztuka polega na tym, żeby znaleźć przyjemność w wykonywanej pracy i innych aspektów życia. Wszystkie prace musza być wykonane, zanim oddam się jakiejkolwiek przyjemności. To przekonanie nie pozwoliłoby nikomu oddać się jakiejkolwiek przyjemności, gdyż zawsze jest jakaś praca, którą można jeszcze wykonać.
  • Jestem coś wart (a) tylko wtedy, gdy odnoszę sukcesy:moja wartość jest mniejsza, kiedy się bawię niż wtedy, kiedy coś "wytwarzam". W tym stwierdzeniu, wartość wewnętrzna człowieka została błędnie zestawiona z wartością rynkową. Nasza wartość wewnętrzna nie zmienia się bez względu na to, czy śpimy, bawimy się, czy coś "wytwarzamy".
  • Przyjemność zmniejsza wydajność. Z pewnością może się zdarzyć, że ktoś pozwala sobie na zbyt wiele przyjemności lub używa ich, by uciec przed odpowiedzialnością czy obowiązkami życiowymi. Jednak z drugiej strony, ludzie szczęśliwi są wydajniejsi i podejmują lepsze decyzje od tych, którym brakuje radości życia.
  • Moje błędy i wady sprawiają, że nie zasługuję na przyjemności. Błędy i wady potwierdzają, że jesteśmy omylni, ale nigdy nie pomniejszają naszej wartości i nie pozbawiają wewnętrznej wartości i nie pozbawiają nas prawa do tego, byśmy na coś zasługiwali. 
  • Tylko atrakcyjni ludzie mogą być szczęśliwi. Szczęście to wysiłek wewnętrzny stosunkowo mało zależny od wyglądu zewnętrznego.

Na podstawie : 10 prostych sposobów na budowanie poczucia własnej wartości.

poniedziałek, 7 września 2015

FORMUŁA SZCZĘŚCIA

                    FORMUŁA SZCZĘŚCIA



  
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych dylematów nowej dziedziny zwanej psychologią pozytywną dotyczy tego, czy ludzie faktycznie zostali stworzeni do odczuwania szczęścia. Może gonimy za iluzją a może niektórzy mają genetyczne predyspozycje do odczuwania szczęścia? 

Czołowi badacze  psychologii pozytywnej:
Sonja Lyubomirsky, Ed Diener i Martin Seligman,
znaleźli coś, co nazwali formułą szczęścia.

S = P + W + Z
Szczęście (S) = Punkt Nastawczy (P) + Warunki Życia (W) + Zajęcia Dobrowolne (Z).


Pierwszy czynnik "P" to tak zwany punkt nastawczy w mózgu. Określa on naturalny poziom zadowolenia. Ludzie nieszczęśliwi mają w mózgu mechanizm, który interpretuje różne sytuacje jako problemy. Z kolei u osób radosnych występuje skłonność do postrzegania dokładnie tych samych sytuacji jako okazji dających pewne możliwości. Zjawisko widzenia szklanki do połowy pełnej lub pustej ma źródło w mózgu i jest "nastawione" na wartość niezmieniającą się zbytnio w czasie.Zdaniem uczonych punkt nastawczy danej osoby jest odpowiedzialny mniej więcej w czterdziestu procentach za odczuwanie szczęścia.Jeżeli Twoi rodzice są nieszczęśliwi , istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz się czuł podobnie.



W mózgach dzieci znajdują się komórki nerwowe odzwierciedlające mózgi osób dorosłych z bliskiego otoczenia. Tak zwane neurony lustrzane są odpowiedzialne za sposób, w jaki dzieci uczą się nowych zachowań. Dzieci nie muszą naśladować rodziców. Wystarczy, że ich obserwują.

Określone komórki nerwowe w mózgu uaktywniają się i pozwalają odtwarzać dane zachowanie. Ten model pozwala wyjaśnić naukowo coś tak niezwykłego jak empatia.


Niektórzy mają umiejętność utożsamiania się uczuciowego z innymi ludźmi, a inni nie. Z badań wynika, że praca mózgu odgrywa główna rolę w zjawisku empatii. 


Neurony dziecka odzwierciedlają emocje dorosłych z otoczenia, pozwalając mu faktycznie odczuwać to, co czują rodzice. Jeśli jako maluch przebywałeś wśród nieszczęśliwych dorosłych, Twój układ nerwowy zaprogramował się na odczuwanie niezadowolenia.


Wiedząc, że w mózgu znajduje się punkt nastawczy wpływający na poczucie zadowolenia, powiązany z genetyką lub czynnikami oddziałującymi w okresie dzieciństwa, możemy łatwo dojść do wniosku, iż nie da się z tym nic zrobić.


Byłoby to jednak błędne myślenie.Ani mózg, ani geny nie są strukturami stałymi. W każdej chwili naszego życia podlegają zmianom, wciąż przeobrażając się i ewoluując. Nowe doznania nieustannie wpływają na nas na poziomie genetycznym.("Jestem ofiarą", "Nikt mnie nie kocha", "Życie jest niesprawiedliwe"itd.) 
wytwarza sieci nerwowe, które wzmacniają negatywna postawę, przemieniając ją w nawykowy sposób myślenia. 

Takie poglądy można zastąpić nie tylko bardziej pozytywnymi, ale też bardziej zgodnymi z rzeczywistością.("Być może byłam w przeszłości ofiarą, ale wcale nie muszę nią pozostać").Psychologowie odkryli, że przemiana podstawowych przekonań może tak samo skutecznie zmienić biochemię mózgu jak leki przypisywane na receptę.


Ta zmiana może dokonać się dzięki między innymi medytacji zmieniającej mózg na wiele pozytywnych sposobów.  
Siedzenie w ciszy z umysłem skierowanym do wewnątrz przynosi zdumiewające skutki fizyczne. Medytacja uaktywnia przedczołową korę mózgową-ośrodek wyższych funkcji myślowych-a także pobudza wydzielanie neuroprzekaźników, w tym dopaminy, serotoniny,oksytocyny oraz opiatów mózgowych.                                                                      


Wszystkie te substancje chemiczne naturalnie występujące w mózgu mają związek z różnymi aspektami szczęśliwych doznań. Dopamina jest środkiem przeciwdepresyjnym, serotonina wzmacnia wiarę we własne siły, oksytocynę uważa się obecnie za hormon szczęścia (jej stężenie zwiększa się również podczas podniecenia seksualnego), natomiast opiaty mózgowe to naturalne środki przeciwbólowe wytwarzane przez organizm, wywołujące też dobry nastrój podobny do euforii, jaka ogarnia biegacza.


Medytacja, dzięki której zwiększa się stężenie neuroprzekaźników, jest najskuteczniejszym sposobem przemiany punktu nastawczego w mózgu odpowiedzialnego za poczucie zadowolenia.

Żaden lek nie potrafi doprowadzić do zharmonizowanego wydzielania wszystkich tych substancji chemicznych naraz.

Drugim czynnikiem w formule szczęścia są warunki życia oznaczone litera "W". Wszyscy pragniemy poprawy jakości życia, a więc uznajemy za pewnik, że zmiana złych warunków na dobre wprawi nas w większe zadowolenie. 


Czynnik ten jednak odpowiada jedynie za siedem do dwunastu procent poczucia dobrostanu. Gdy wygramy na loterii, na początku będziemy zachwyceni.Po roku jednak powrócimy do bazowego poziomu poczucia szczęścia czy też niezadowolenia. Po pięciu latach niemal wszyscy do których uśmiechnął się los w taki sposób, uznają, że to wydarzenie w rzeczywistości pogorszyło jakość ich życia.

Ani radosne wydarzenia, ani tragiczne, takie jak śmierć w rodzinie, rozwód budzący rozgoryczenie czy wypadek powodujący całkowity paraliż w wyniku urazu kręgosłupa, na dłuższa metę nie wpływają znacząco na osobiste szczęście. 

Ludzie maja niewiarygodną wręcz zdolność adaptacji do warunków zewnętrznych. Jak powiedział Darwin, najważniejszym czynnikiem przetrwania nie jest inteligencja czy też siła, lecz zdolność przystosowania się.
Odporność emocjonalna, czyli umiejętność powracania do równowagi po nieszczęśliwych wydarzeniach,to także jeden z ważniejszych wskaźników pozwalających stwierdzić, kto dożyje setki. 

Złe rzeczy przydarzają się każdemu, ale zdolność przystosowania się do zmienionej sytuacji stanowi cenną właściwość, którą nabywamy w sposób naturalny. Nasza niezwykła umiejętność adaptacji wyjaśnia, dlaczego warunki życia uznaje się za mało istotne pośród ogólnych wskaźników szczęścia.

Niemal pięćdziesiąt procent formuły szczęścia zależy od trzeciego czynnika oznaczonego literą "Z", którym są zajęcia dobrowolne - to, co robimy codziennie z własnej woli. Jakiego rodzaju wybory nas uszczęśliwiają?
Jeden z nich bazuje na doznawaniu przyjemnych wrażeń, badacze jednak  nie uznali go za najważniejszy.

Zwiększenie intensywności miłych doznań dzięki spożywaniu smacznych posiłków, piciu szampana, uprawianiu seksu, chodzeniu do kina itp. przyniesie nam chwilową radość, na kilka godzin lub najwyżej na dzień albo dwa. Po takim natychmiastowym poczuciu zadowolenia następuje szybki spadek nastroju.

Inny rodzaj wyboru sprzyja ekspresji twórczej lub potęguje uczucie radości u innego człowieka. W obu przypadkach mamy dostęp do głębszego poziomu jaźni. 

Zdaniem badaczy uszczęśliwianie innych okazuje się szybką drogą do osiągania satysfakcji.
Skutki takiego postępowania  są  długotrwałe. 

Wykorzystanie ekspresji twórczej do zapewniania szczęścia samemu sobie również może prowadzić do pozytywnych rezultatów utrzymujących się przez całe życie.

Znajomość formuły szczęścia nie gwarantuje prawdziwego ani stałego zadowolenia. Tylko trzeci czynnik "Z", czyli zajęcia dobrowolne, sięga do życia wewnętrznego człowieka, otwierając wrota do jedynego miejsca, w którym można odnaleźć prawdziwą tajemnicę szczęścia.

ŹRÓDŁO: JAK OSIAGNĄĆ PRAWDZIWE I TRWAŁE SZCZĘŚCIE? - Chopra, D.




piątek, 28 sierpnia 2015

Różne odcienie radości

                    GDZIE JEST RADOŚĆ?



Potrafimy przeżywać radość, jeśli potrafimy być wdzięczni za to co mamy. Jeśli widzimy swoje życie jako dar i utrzymujemy dziecięcą umiejętność cieszenia się światem. Radość potrzebna nam jest aby zrównoważyć trudne doświadczenia. Jesteśmy tak skonstruowani, że dużo łatwiej nam zamartwiać się niż cieszyć. Życie jest bowiem nieprzewidywalne, stawia przed nami trudne wyzwania, czasem jest brutalne no i towarzyszy mu nieuchronna śmierć.Wszystko to może przytłoczyć.Wyzwaniem dorosłego  jest zobaczyć życie takim jakie jest. Bez iluzji. I dalej widzieć w nim wartość. Dane nam w nim szanse i możliwości. Żeby otworzyć się na radość, trzeba zrezygnować przede wszystkim z iluzji, że możemy życie kontrolować. Dopóki je kontrolujemy, zdarzenia, które nie są po naszej myśli odbieramy jak porażki. Jeśli oczekujemy wciąż więcej
i więcej a tego nie otrzymujemy, jesteśmy sfrustrowani, rozczarowani i nie dostrzegamy tego co jest w nim wartościowe. Możemy jednak kształtować nasze życie na wiele sposobów 
i pomnażać radość z tego, że żyjemy. Zdolność do radości, cieszenia się małymi rzeczami, dostrzegania piękna wokół siebie, otwierania się na dobre uczucia swoje i innych buduje człowieka, któremu jest dobrze ze sobą i z którymi chcą być inni.

Pierwszymi nauczycielami radości są rodzice. Przeżywanie radości wspólnie z rodzicami to wielkie gratka dla dziecka. Może to być wspólna zabawa na placu zabaw, gry planszowe, rozmowy, zabawy słowne, wyprawy na łono natury, wspólne śpiewanie i taniec. Rodzice dający dostęp do swojej spontaniczności uczą dzieci jak dostarczać sobie i innym radości, jak cieszyć się życiem, jak reagować na to, co daje przyjemność a co jest na wyciągnięcie ręki.

Współczesna kultura masowa pokazuje radość wyłącznie jako reakcję na posiadanie dóbr materialnych. Zdolność cieszenia się jest jednak wewnętrzną predyspozycją.Ci co ją posiadają, potrafią się cieszyć nawet wtedy gdy mają niewiele. 

Radość czysta i spontaniczna jest znana każdemu z nas. Wystarczy sobie przypomnieć czas, kiedy byliśmy dzieckiem. Radość przeżywana przez dziecko to żywe,obejmujące całe ciało uczucie,wynikające ze spontanicznego zachwytu nad światem.Żywotność i energia mogą swobodnie przepływać przez dziecięce ciało, ponieważ nie ma jeszcze w nim tak wielu napięć wynikających z lęku i nieodreagowanych trudnych emocji, jak w ciele dorosłego.

Co sprawia Ci radość? Potrafisz wymienić 5 rzeczy? Czego co sprawia Ci radość od dawna nie robiłeś? Może warto DZISIAJ spróbować.

ŹRÓDŁO: Radość - bilet do nieba, M.Goryniak. Charaktery, 2013

czwartek, 27 sierpnia 2015

5 strategii wpływających na nasz dobrostan - strategia 2 - aktywność fizyczna

        W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH



   Aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie działa na naszą sylwetkę.

Wpływa również na naszą psychikę - zdecydowanie poprawia nastrój. Jeśli po stresującym dniu decydujemy się na trening - bieganie, szybki spacer, ćwiczenia gimnastyczne - to po wysiłku czujemy zdecydowaną poprawę samopoczucia. Zazwyczaj już po pięciu minutach umiarkowanych ćwiczeń nasz nastrój poprawia się. Niektóre badania pokazują również, że ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić wieloletnią depresję.

Ludzie aktywni są mniej podatni na depresję niż osoby prowadzące siedzący tryb życia czy te, które zrezygnowały 
z treningu. Naukowcy odkrywają, że ćwiczenia pomagają leczyć również stany lękowe i skutecznie im zapobiegać. Gdy jesteśmy przestraszeni czy czujemy się zagrożeni, nasz system nerwowy natychmiast uruchamia reakcję "walcz albo uciekaj". Pojawia się ciąg gwałtownych odczuć fizycznych : wzmożone wydzielanie potu, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca. Regularne treningi mogą sprawić, że "lękowe" osoby nie wpadną w panikę, nawet odczuwając fizyczne oznaki reakcji "walcz lub uciekaj". Po intensywnym treningu ciało wysyła sygnały niemal identyczne z tą reakcją, takie jak wzmożone pocenie czy szybsze bicie serca.
Ćwiczenia w wielu aspektach przypominają terapeutyczną technikę ekspozycji (przebywanie w sytuacji wywołującej lęk). Ludzie uczą się łączyć sygnały płynące z ciała z bezpieczeństwem zamiast z zagrożeniem.

Stymulowanie mózgu

Niektórzy naukowcy przypuszczają, że ćwiczenia łagodzą chemiczną depresję, ponieważ (podobnie jak antydepresanty) podnoszą poziom serotoniny oraz neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego, który umożliwia wzrost neuronów. 

Istnieją również wyjaśnienia odwołujące się do czynników psychologicznych. Wg nich ćwiczenia mogą mieć korzystny wpływ na podejście do życia osoby z depresją, bo ćwiczenia fizyczne pomagają zaangażować się w wykonywanie czynności, odnaleźć w nich sens i cieszyć się nawet drobnymi osiągnięciami. Aktywność oddziałuje na nasz sposób reagowania na stres. Ćwiczenia i otoczenie stymulujące poznawczo są dla mózgu buforami przyszłych stresorów.

Czemu ćwiczenia przychodzą  nam z takim trudem skoro są tak korzystne? Eksperci przekonują, że osoby rozpoczynające trening powinny zaczynać od ćwiczeń wymagających umiarkowanego wysiłku. Uważają również, że małe zainteresowanie aktywnością wynika z przywiązywania zbyt dużej wagi do jej fizycznych rezultatów: utraty wagi, obniżenia poziomu cholesterolu czy profilaktyki cukrzycy. Na takie jednak efekty trzeba jednak poczekać wiele miesięcy a koncentracja wyłącznie na nich to droga do porażki. Należy więc skupić się na początku na łatwej aktywności i stopniowo ją wydłużać. Ważne jest samo podejmowanie aktywności fizycznej.

Ćwiczenia mogą poprawić nasz nastrój niemal natychmiast - więc mała szansa, aby poprawiać go sobie słodkościami, po zjedzeniu których najczęściej mamy wyrzuty sumienia.

Aktywność fizyczna wpływa również na obniżenie ryzyka wielu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, choroba wieńcowa, choroby układu kostno-stawowego i wiele innych. Jeśli trudno nam wprowadzić nawyk ćwiczeń fizycznych, wybierzmy taki rodzaj aktywności, który sprawia przyjemność. Wtedy wprowadzanie nawyku systematycznej aktywności fizycznej, będzie nasza nagrodą 😀. Do dzieła 😀


Źródło: Terapia FIT - Kirsten Weir, Charaktery, 2013

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

LEKI Z BOŻEJ APTEKI - MIĘTA PIEPRZOWA

                 MIĘTA PIEPRZOWA - Mentha Piperita


Mięta pieprzowa to powszechnie znana roślina o charakterystycznym zapachu. Służy do przygotowywania smacznej herbaty leczniczej.Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci.Wzmaga łaknienie.W skurczach żołądka i jelit zwalnia napięcie mięśni.Hamuje nadmierna fermentację.

Mało kto wie, że liście mięty pieprzowej są znakomita przyprawą kuchenną. Już kilka liści potrafi wspaniale urozmaicić smak sałatki owocowej czy sosów mięsnych.Wraz z majerankiem i tymiankiem mięta bardzo uszlachetnia smak faszerowanego indyka.
Jest wykorzystywana do produkcji likierów a także wyrobów kosmetycznych.

Mięta pieprzowa jest bardzo ceniona jako roślina lecznicza. Działa dobrze na żołądek, przewód pokarmowy, łagodzi wzdęcia, podrażnienie trzustki, dolegliwości występujące przy miesiączkowaniu. Zawiera ona olejki lotne, garbniki, gorycze, kwasy organiczne, itp.

Gorzko - aromatyczne zioła, do których zalicza się miętę,wywierają na przewód pokarmowy działanie spotęgowane.Goryczki zaczynają działać poprzez nerwy smakowe jamy ustnej, aromaty zaś ( olejki lotne) dostawszy się do żołądka podrażniają intoreceptory i tym samym dodatkowo, wtórnie nasilają wydzielanie soków trawiennych.Działanie ich na gruczoły trawienne jest dłuższe,odmienne i często silniejsze niż goryczek.

Miętę pieprzową można uprawiać na glebach próchnicznych,wilgotnych.Jest rośliną wieloletnią. Rozmnaża się ją wegetatywnie - wiosną lub jesienią przez podział silniejszych roślin lub z podziemnych rozłogów. Zbiór liści przeprowadza się dwa razy w roku. Miętę pieprzową można również uprawiać w ogródkach przydomowych lub skrzynkach balkonowych.

PRZEPISY WARTE WYPRÓBOWANIA:

MASA DO NADZIEWANIA DROBIU

1 łyżeczka majeranku, 1/2 łyżeczka mięty pieprzowej, 2 ząbki roztartego czosnku, 1 pęczek pokrojonej cebuli dymki, 3 pokrojone liście selera, 1 płaska łyżeczka kminku,czerwona papryka, sól do smaku.

NAPAR MIĘTOWY przeciw dolegliwościom żołądka, jelit 
i trzustki - dwie łyżeczki mieszanki ziołowej, w której skład wchodzi (po 50 g ) mięta pieprzowa, ziele tysiącznika, mięta kędzierzawa, korzeń mniszka lekarskiego oraz łopianu. Zalewamy 500 ml wody
 i doprowadzamy do wrzenia. Po 5-10 minutach przecedzamy
 i pijemy po 1 filiżance rano i wieczorem.






środa, 12 sierpnia 2015

LEKI Z BOŻEJ APTEKI - POKRZYWA

            POKRZYWA - URTICA DIOCA

 

                  

      Pokrzywa to roślina o unikalnym wprost działaniu. Występuje ona nieomal na całym świecie (oprócz strefy tropikalnej), a w Europie znaleźć ją można powszechnie w pobliżu domostw, na przydrożach, na polanach leśnych lub na wysypiskach - zawsze w pobliżu człowieka.

        Od wieków przypisywano pokrzywie empiryczne właściwości odżywcze i regulujące przemianę materii. Zdolność pokrzywy do tamowania krwawienia - wzmożone działanie osiągnąć można w połączeniu z zielem krwawnika - znana była lekarzom z antycznego świata. Dziś badania naukowe potwierdziły, że ta pospolita roślina,tępiona w ogródkach i polach, posiada wszechstronne właściwości lecznicze.Pokrzywa posiada właściwości antybiotyczne,co sprzyja gojeniu się ran i owrzodzeń.Ma także substancje insulinopodobne, dlatego tez napar wodny tej rośliny podawany w umiarkowanych ilościach, znacznie obniża poziom cukru w moczu. 

     Pokrzywa jest także niezwykle bogata w witaminy i sole mineralne, tzw. mikroelementy, posiada ponadto "roślinną sekretynę" (hormony roślinne) rozpuszczalna w wodzie, która pobudza czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, wątroby, jelit i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit. Doustne przyjmowanie pokrzywy zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i liczbę czerwonych krwinek. Fakt ten potwierdziły liczne obserwacje.

     Odmładzające działanie pokrzywy znane było naszym babkom.Kurację odmładzającą najlepiej przeprowadzać na wiosnę, pijąc przez 3-4 tygodnie 3-4 łyżki soku z młodych pokrzyw codziennie, rozcieńczając go z wodą 1:3.

       Kąpiele pokrzywowe - 200 g suszu na 1 wannę -  są bardzo pomocne przy bólach reumatycznych i zapaleniu korzonków nerwowych.

          Pokrzywa ma także zastosowanie w kuchni. Z młodych liści pokrzywy przyrządza się "szpinak", który zupełnie nie różni się smakiem od tradycyjnego szpinaku.Liście gotuje się ok.2-3 minuty w niewielkiej ilości wody, odcedza i drobno sieka. Do skrojonej cebuli, lekko duszonej na oleju dodaje się masę pokrzywową, wodę w której ją gotowano, 1/4 szklanki mleka i odrobinę otartej gałki muszkatołowej.Gotować ok.5 minut, zdjąć z ognia, dodać drobno pokrojoną zieloną pietruszkę i większy ząbek czosnku, roztarty solą.

       Młode liście pokrzywy mogą być też dodawane do zup. Mają one również zastosowanie jako sałatka wiosenna.Najczęściej bierze się młode liście pokrzywy, mlecza (mniszek lekarski), szczawiu i krwawnika w równych częściach, dodając do tej mieszanki dowolny  sos sałatkowy.

      Wodą, w której moczono pokrzywę skutecznie można tępić robactwo w ogródku, podlewając nią rośliny, zwłaszcza marchew.

      Pokrzywa ma tez zastosowanie w kosmetyce.Płukanie włosów w herbacie pokrzywowej lub nacieranie głowy tinkturą powoduje puszystość włosów i nadaje im piękny połysk. 

Przepis na tinkturę otrzymają osoby, które zostawią komentarz pod tym artykułem.


Źródło : Leki z bożej apteki.



piątek, 31 lipca 2015

Leki z bozej apteki - Nagietek lekarski

                                    LEKI Z BOZEJ APTEKI




   Od zarania dziejów zadajemy sobie pytanie : Jak utrzymać zdrowie? Zdania co do sposobów leczenia były i są podzielone. Istnieją dwie szkoły: medycyna klasyczna, która stosuje środki chemoterapeutyczne i medycyna naturalistyczna, która, jak sama nazwa wskazuje, czerpie swoje leki z olbrzymiej i różnorodnej "Apteki Matki Natury".
    W minionym stuleciu zgłębiono sposoby leczenia Pastora Felke, Hahnemanna, Priesenitza, ks.Sebastiana Kneippa. Była to nie tylko medycyna profilaktyczna, której nam dzisiaj brakuje, lecz była to medycyna, która służyła skutecznymi radami w cierpieniach cielesnych i duchowych.
     W ostatnich latach ziołolecznictwo połączone z dietetyką robi furorę na zachodzie.
      Również w Polsce przeżywa ono swój renesans. Wracamy do pierwotnych form pożywienia, do pożywienia jarskiego, do surówek, jarzyn, owoców i do ziół. Usiłujemy tym sposobem przywrócić ustrojowi równowagę biologiczną. Równowagę utraconą przez wynaturzone jadłospisy cywilizacji, które są w głównej mierze czynnikiem wyzwalającym procesy chorobowe w organizmie.
       I w tym właśnie tkwi cala tajemnica sukcesów lekarzy "naturalistów".Ziołolecznictwo i dietetyka odzyskały dziś prawo obywatelstwa w medycynie naukowej. W świadomości ludzi dokonuje się przełom, zaczyna się spoglądać "naukowo", "medycznie" na dawną wiedzę, zdawałoby się prymitywną.Wielu chorych szuka pomocy u lekarzy stosujących biologiczne metody leczenia, działające na cały ustrój jednocześnie. Jednym z ich podstawowych nakazów jest: prawidłowe odżywianie się, zachowanie odpowiedniej proporcji miedzy okresami snu i czuwania, spokój ducha utrzymywany poprzez pozytywne nastawienie do życia oraz dostateczna ilość ruchu. Jednym słowem zdrowie to dbanie o czystość ciała i ducha.
           Seria krótkich artykułów ma na celu przybliżenie właściwości podstawowych ziół, podanie przepisów, wskazówek i porad praktycznych na temat ziół i warzyw.

NAGIETEK LEKARSKI - ZIOŁO O WIELKIEJ MOCY



             Nagietek to kwiat radości, łask i opatrzności. Jego łacińska nazwa calendula officinalis oznacza "podążający za słońcem". Wyciąg z nagietka ma właściwości antyseptyczne. Symbol wiecznej młodości, nazywany tez kwiatem słońca. Nagietek należy do ziół o nadzwyczajnej mocy. W tym żółtopomarańczowym kwiatku o lepkich i lekko owłosionych listkach tkwi tak potężna siła lecznicza, ze należy mu się czołowe miejsce w terapii naturalistycznej. Zastosowanie ma niemal uniwersalne. Przede wszystkim, wg uczonych rosyjskich prowadzących badania nad nagietkiem, posiada on cenne właściwości hamujące wzrost nowotworów przez zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii, czym przyczynia się do wzmocnienia sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania tej groźnej choroby. 

       Doustnie zażywa się napar z kwiatów nagietka przy schorzeniach przewodu pokarmowego, puchlinie wodnej, schorzeniach wątroby (szczególnie przy niedostatecznym wydzielaniu żółci), żółtaczce zakaźnej, nowotworach złośliwych (hamuje procesy chorobowe).


          Bakteriobójcze , antybiotyczne działanie nagietka potwierdziło się w walce z gronkowcem złocistym (staphyloccus aureus), paciorkowcami i grzybicą. Stare receptury lecznictwa ludowego sięgające niekiedy XII wieku podawane z ust do ust, stosowane są z dobrym skutkiem do dziś - co potwierdzają badania naukowe. Kwiat nagietka stosuje się w różnej formie: w postaci plastrów, wyciągów i  maści. Doustnie stosuje się napary z kwiatów nagietka w proporcji 1 łyżka ziół i 1 szklanka wody. Na ogół pije się 2-3 szklanki naparu w ciągu dnia, powoli, małymi łykami. 

       Herbatka i dżem  z nagietka działają antydepresyjnie. Uważa się, że kwiat przyłożony do miejsca użądlenia przez pszczołę lub osę przyniesie natychmiastową ulgę. Wywar natomiast jest znanym środkiem naturalnym koloryzującym włosy.
Wyciąg z nagietka jest odzywka dla skóry, ma działanie tonizujące, kojące i uspokaja pracę serca.

                Kąpiel z dodatkiem soli z olejkiem melisy i kwiatami nagietka zapewnia harmonijny i zdrowy sen.
Przy  skaleczeniach, oparzeniach, dezynfekcji ran, do płukania gardła przy anginie, stosuje się przeważnie alkoholową nalewkę tych kwiatów. Nalewka składa się z 1 garści świeżych kwiatów i 1 litra wódki. Nalewkę należy postawić w ciepłym miejscu na 14 dni. Nagietek rośnie najlepiej na wilgotnych, otwartych, słonecznych stanowiskach. Sieje się go jednocześnie z wczesnymi warzywami. Kwiatostany zbiera się przez cale lato co 2-4 dni przy słonecznej pogodzie - aż do późnej jesieni.

Wykorzystano: Leki z bozej apteki, Jan Shulz. 

piątek, 29 maja 2015

O zarabianiu


Money, money, money..... must be funny!!!




Pieniądze, dobrobyt, nędza, bogactwo - nasze emocje nie pozostają nieporuszone przy tych określeniach.I tak też bywa, że im mniej pieniędzy w naszym życiu, tym większy strach nas paraliżuje. Tym mniej mamy pewności siebie. Stajemy się więźniami zamartwiania. I koło zamyka się. Im więcej strachu, tym mniej pieniędzy.




Strach paraliżuje nas, czyni niezdolnym do twórczego działania.Jak można pozbyć się paniki i zmartwień? Paradoksalnie, właśnie przez dokładne  przyjrzenie się tej nieprzyjemnej sytuacji. Jeżeli masz problem, żeby sobie zaufać, popracuj nad budowaniem wiary w siebie.Dla wielu ludzi pieniądze są podświadomym symbolem pewności, więc kiedy ich sytuacja finansowa pogarsza się, zaczynają przenosić związane z nimi emocje na inne obszary życia.Musisz przyjąć generalnie raczej pozytywną postawę.




Jeśli człowiek zaczyna kurczowo trzymać się pieniędzy, ma obsesję na ich temat,  mądrość od razu znika.Powraca, kiedy  znowu zachowuje się "normalnie"czyli swobodnie, z fantazją, kreatywnie i z radością w sercu.




Pieniądze są jednym z podstawowych elementów naszego życia i otoczenia.Wokół nich kręci się większość tego, co dla nas ważne.Pracujemy dla pieniędzy, konsumujemy za pieniądze, oszczędzamy. Pieniądze maja nam zapewnić lub choćby ułatwić zdobycie prestiżu, szacunku, uznania, stabilności, dobrego zdrowia, wyglądu, związku czy poczucia bezpieczeństwa.Jeśli pieniądze są tak ważne w naszym życiu, to dlaczego tak mało czasu poświęcamy na to, aby myśleć o nich tak, aby było ich pod dostatkiem?




Jeśli dla Twojego otoczenia pieniądze były problemem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u Ciebie wystąpi ten sam problem.Możesz przez to odczuwać permanentny deficyt finansów osobistych, bez względu na to, czy jesteś dobrym sprzedawcą, managerem czy lekarzem.Ważne dla nas osoby w naszym dzieciństwie rzadziej lub częściej wypowiadały zdania "Na to mnie nie stać", "Pieniądze są złe", "Pieniądze szczęścia nie dają" czy   
"Tylko chciwi mają dużo pieniędzy".




Co zrobić, aby zmienić negatywne przekonania?

  • Mów o potrzebach a nie brakach
  • Określ pozytywnie cel
  • Pomyśl o środkach na realizację celu
  • Nie rozpamiętuj porażek, skup się na celu
  • Wyćwicz właściwe umiejętności
  • Wykorzystaj pozytywnie własne doświadczenia.
Jakie zasoby są nam potrzebne do działania w dziedzinie finansów? To zaangażowanie, pasja, energia, koncentracja i radość.

  • Pracuj więc, robiąc to co jest zgodne z Twoimi zainteresowaniami, co motywuje, wzbudza entuzjazm.
  • Zarabiaj, angażując się w działania, które same w sobie przynoszą zadowolenie i satysfakcję.
  • Wydawaj z przyjemnością i przekonaniem, że stać Cię na to i że powodujesz przepływ pieniędzy, które do Ciebie wrócą.                                                                                                   Inteligencja finansowa to także umiejętność inwestowania, oszczędzania, planowania budżetu i wydatków.
  • Wyobrażaj sobie sytuacje, kiedy posiadasz satysfakcjonującą Cię ilość pieniędzy.
  • Używaj słów, które przyczyniają się do polepszenia Twojej sytuacji finansowej.
  • Odczuwaj przyjemność za każdym razem, kiedy dostajesz albo wydajesz pieniądze.
  • Oszczędzaj

Nawyk oszczędzania możesz wypracować, biorąc udział w oferowanych przez niektóre banki programach typu „saver”.  Są to programy automatycznego oszczędzania na zwykłych codziennych transakcjach (np. kartą debetową). Polegają najczęściej na zaokrąglaniu kwot transakcji i przenoszeniu nadwyżki pieniędzy na specjalnie do tego przeznaczony rachunek oszczędnościowy. Jeśli dopiero pracujesz nad motywacją do regularnego oszczędzania, takie „nieświadome samooszczędzanie” może okazać się pierwszym krokiem w dobrą stronę. Przed inwestowaniem zastanów się nad następującymi pytaniami:

  1. Czy wiesz ile zarabiasz i ile Ci zostaje pod koniec miesiąca?
  2. Czy masz poczucie bezpieczestwa finansowego?
  3. Czy Twoje przychody są wyższe niż wydatki?
  4. Czy masz niesplacone kredyty?
  5. Czy mógłbyś przeżyć z samych oszczędności około 6 miesięcy?
  6. Czy masz jakiekolwiek oszczędności, które pozwolą Ci pokryć niespodziewane wydatki?
Jeśli odpowiedź na większość pytań brzmi nie, nie rozpoczynaj jeszcze inwestowania i popracuj nad tzw poduszką finansową.

  • Inwestuj, wtedy pieniądze są w ruchu, niezależnie co robisz.
  • Czytaj książki związane z bogactwem.
  • Zdobywaj wiedzę, która pozwoli Ci zwiększać dochody.
  • Pracuj z radością i zaangażowaniem
  • Odpoczywaj w pełni wykorzystując każdą chwilę - pieniądze muszą wiedzieć, że umiesz nie tylko zarabiać, ale i korzystać z nich.
  • Z radością wydawaj pieniądze na swoje materialne marzenia i potrzeby.
  • Rozwijaj się i dokształcaj w interesujących Cię dziedzinach.
  • Pomagaj finansowo.
  • Planuj.
  • Stwarzaj okazje, by inni zarabiali.
  • Pomagaj zarabiać innym.
  • Ciesz się ze swoich sukcesów.
  • Ciesz się z sukcesów innych.



Pamiętaj też, że bogactwo, to nie tylko pieniądze. Można mieć pieniądze a być "biednym" zdrowotnie, ubogim w szczęście i miłość, biednym duchowo. Bogactwo dotyczy wszystkich sfer życia.





sobota, 28 lutego 2015




CZAS RELAKSU


"Oddałbym chyba pieniądze i sławę
Zapomniał, że życie gdzieś toczy swój rytm
Oddałbym chętnie i świat niemal cały
Gdy ona tak śpiewa mi..
Tłi dip tłi di ti bum di
Tłi dip tłi di ti bum di
Czas relaksu, relaksu, relaksu to czas".



Codzienność dzisiejszego człowieka naznaczona jest ciągłymi wyzwaniami.W pracy spędzamy zdecydowaną większość czasu. W natłoku zadań i obowiązków zapominamy o tym, co najważniejsze. O sobie.

Na ratunek przychodzi nam leniuchowanie. Relaks.I nie chodzi tu wcale o aktywny wypoczynek, o urlop. Chodzi bardziej o umiejętność wyciszenia się. Najefektywniej uczymy się i wypoczywamy właśnie dzięki tzw. PAUZIE. 



Techniki relaksacyjne służą redukcji stresu.Ich celem jest uzyskanie stanu relaksu, a zatem opanowanie wegetatywnych objawów lęku i uzyskanie odprężenia.Regularnie stosowane stają się dobrą ochroną przed ciągłym napięciem emocjonalnym. 


Techniki relaksacyjne to sposoby na wyładowanie stresu lub nadmiaru emocji na drodze odpowiednich ćwiczeń fizycznych i psychicznych. 

Jednym z ważnych ćwiczeń relaksacyjnych jest kontrolowanie oddechu. Tlen dostarczany przez płuca jest niezbędny do pracy wszystkich tkanek człowieka.Niedostatek życiodajnego tlenu w pracy mózgu może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania centralnego układu oddechowego.

Nie wystarczy jednak przebywanie na świeżym powietrzu.Należy ćwiczyć umiejętność głębokiego oddychania. 

Inną metodą uzyskania głębokiej relaksacji jest trening autogenny przez hipnozę.

Zapobieganie skutkom stresu i chorobom cywilizacyjnym uznaje się za podstawową dziedzinę medycyny holistycznej. 



Ruch, wysiłek fizyczny i racjonalne odżywianie mogłyby łącznie z treningiem autogennym stać się podstawą medycyny prewencyjnej. Człowiekowi zdrowemu TA pomaga zapobiec wielu chorobom. Stabilizuje on samopoczucie ludzi, którzy jeszcze nie są chorzy, ale nie czują się w pełni zdrowi. 





Poziom stresu znacznie się obniża dzięki podejściu zwanemu uważnością.

Uważność to proces otwierania się na wszystko, co przynosi relacja z drugim człowiekiem, także na tak zwane złe chwile, bo wszystko się dzieje po coś, każdy moment jest szansą na zmianę, na początek czegoś pięknego, pełnego i prawdziwego.Warto się zatrzymać, uspokoić rozbiegane myśli,policzyć w myślach do dziesięciu,zanim wybuchniemy, udzielimy genialnej rady, pouczymy.  Nieustanne "muszę", "powinienem",mogą doprowadzić do stanu permanentnego stresu i wypalenia. 

Więcej o medytacji tutaj.


Wielką inspiracją i wytchnieniem może się wtedy stać: 



😆 medytacja

😆 głębokie i świadome oddychanie 

😆 SPA, kąpiele, masaże  

😆 joga 



i uważność właśnie.


 

SPA Z SYBERIĄ


Spróbuj przez 8 tygodni codziennie medytować tylko przez 10 minut, ćwicz uważność, między innymi uważność jedzenia a:

  • zaczniesz  doświadczać spokoju umysłu i równowagi
  • twój poziom lęku, smutku, złości i irytacji stanie się niski 
  • lepiej ocenisz stan swojego zdrowia 
  • rzadziej będziesz odwiedzał/a lekarzy
  • lepiej będziesz oceniał/a współpracowników
  •  zaczniesz nawiązywać przyjacielskie kontakty. 

Uważność pozwala na zagłębienie się w sobie, nawiązanie kontaktu ze swoim głębokim ja, które wie jakie są nasze potrzeby. Zaczynamy wtedy negocjować obciążające nas układy z szefem, zwracamy uwagę na równomierne rozłożenie pracy i odpoczynku w tygodniu. 

Uważność pozwala nam wrócić świadomością do swojego ciała, emocji i myśli. Dzięki uważności możemy bardziej świadomie odpowiadać na stres a nie działać na automatycznym pilocie. 



Artykuł "Oswoić stres"


piątek, 13 lutego 2015

O skuteczności


NAWYKI SKUTECZNEGO DZIAŁANIA

Nie wystarczy, że uświadomisz sobie, czego chcesz. Musisz naprawdę tego pragnąć. Wiedzieć jak do tego dotrzeć.

Wiedza, pragnienie i umiejętności to trzon nawyków skutecznego działania, o których to nawykach pisze Steven Covey w swojej książce "Siedem nawyków skutecznego działania".

Jakie to nawyki?

1.BĄDŹ PROAKTYWNY. 

Weź odpowiedzialność za to, co się dzieje i przejmij inicjatywę. Nie czekaj, aż coś się wydarzy albo ktoś się Tobą zajmie.

Na proaktywność składa się:

      • samoświadomość

      • sumienie

      • wyobraźnia

      • wolna wola


2. ZACZYNAJ Z WIZJĄ KOŃCA.

Określ, do czego zmierzasz i jaka jest Twoja wizja życiowa i wartości.

Będziesz wtedy wiedzieć, czy to, co się dzieje, przebiega według właściwego scenariusza.

3. RÓB NAJPIERW TO, CO NAJWAŻNIEJSZE.

Naucz się zarządzać czasem. Ustal priorytety i działaj zgodnie z nimi.

4. MYŚL W KATEGORIACH WYGRANA-WYGRANA

Sukces jednej osoby wcale nie musi być osiągany kosztem drugiej. W interakcjach z innymi dąż do tego, aby wszystkie strony były zadowolone.

5. STARAJ SIĘ NAJPIERW ROZUMIEĆ A PÓŹNIEJ BYĆ ROZUMIANY.

Słuchaj drugiej osoby z empatią. Swoje stanowisko prezentuj w sposób jasny, zrozumiały, wyrażający zrozumienie dla drugiej strony-zwiększysz w ten sposób wiarygodność swojego przekazu.

6. SYNERGIA.

Pamiętaj, że całość to coś więcej niż suma części. Synergia, zrodzona na bazie wysokiego zaufania panującego w grupie, pozwala znaleźć najlepsze rozwiązania.

7. OSTRZENIE PIŁY.

Polega na ciągłym rozwoju. Wymaga opanowania pozostałych nawyków, szlifowania ich i wcielania w życie.

Rozwój uwzględnia wszystkie trzy sfery: myślenie, emocje i działanie.Ważna jest refleksja, że w codziennym życiu emocje odgrywają wielką rolę. Dobrze jest się na nie otworzyć, posmakować je, wejść z nimi w kontakt. Uruchamia się wtedy wewnętrzna aktywność, a dzięki niej samoświadomość.

Dzięki samoświadomości możemy być pewni, że podjęte przez nas działanie musi dać efekt w postaci nowych relacji, rozwiązań organizacyjnych, zaangażowania w sprawy społeczne i wydarzenia artystyczne.

Wprowadź równowagę między dawaniem a braniem. Bądź przydatny i korzystaj z tego, co robią inni. Działając, przeżywasz. Przeżywając uruchamiasz myślenie.

Ostrzenie piły to ważny czas. To czas na emocjonalny wgląd i poznawczą analizę.

W jakim celu? Aby lepiej, SKUTECZNIEJ, aktywniej włączyć się w wybrane przez nas działanie.


Do dzieła!!!!



Inspiracja - Steven Covey - Siedem nawyków skutecznego działania.

poniedziałek, 2 lutego 2015

                      POZYTYWNE ZAKRĘCENIE



                            



Liczne badania potwierdzają, że optymiści żyją dłużej. Jak skutecznie radzić sobie ze stresem i cieszyć się codziennymi radościami? Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S Iyengara, opowiada o swoich metodach na optymizm.

Po pierwsze: redukcja stresu

Stres jest niestety nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nawet krótkotrwały może negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Dlatego bardzo ważne jest wypracowanie indywidualnych metod redukcji stresu. Niektórym mogą pomagać spotkania ze znajomymi lub spacery albo zapisywanie „małych radości” codziennego dnia. 

Po drugie: prawidłowe odżywianie

Sposób, w jaki się odżywiamy, nie tylko ma wpływ na zdrowie, ale również warunkuje samopoczucie.
Prawidłowe nawyki żywieniowe są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców pozytywnego myślenia. Zbilansowane i zdrowe posiłki dają efekty w postaci poczucia lekkości i energii do działania. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była bogata w pełnowartościowe produkty. 

→→→CZY WIESZ CO JESZ←←←

Po trzecie: zdrowy sen

Sen to zdrowie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wśród jego licznych korzyści wymienia się m.in.: poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie kreatywności, zmniejszenie stresu czy ochronę przed depresją.
Osoby, które się nie wysypiają, jedzą częściej i gorzej. Brak snu jest równoznaczny z pogorszeniem nastroju. Nie mamy energii do działania i nawet błahe rzeczy mogą powodować zdenerwowanie. Mocna kawa czy orzeźwiający spacer są rozwiązaniami, które mogą pozornie pomóc tylko na chwilę. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy w taki sposób organizować swoje codzienne obowiązki, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę snu.

→→→LEPSZE OD PIGUŁEK←←←

Po czwarte: aktywność
Regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, co jest uwarunkowane m.in. wzmożoną
produkcją hormonu szczęście – endorfiny – podczas ćwiczeń. Nie ważne czy lubisz biegać, pływać

czy jeździć na rowerze – niezależnie od wybranej aktywności, ruch pozwoli bardziej pozytywnie 

patrzeć na świat.

To tylko cztery albo aż cztery wskazówki ale jak bardzo możesz zmienić swoje życie.
zaczerpnięte ze zdrowie.wieszjak.polki.pl