czwartek, 27 sierpnia 2015

5 strategii wpływających na nasz dobrostan - strategia 2 - aktywność fizyczna

        W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH



   Aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie działa na naszą sylwetkę.

Wpływa również na naszą psychikę - zdecydowanie poprawia nastrój. Jeśli po stresującym dniu decydujemy się na trening - bieganie, szybki spacer, ćwiczenia gimnastyczne - to po wysiłku czujemy zdecydowaną poprawę samopoczucia. Zazwyczaj już po pięciu minutach umiarkowanych ćwiczeń nasz nastrój poprawia się. Niektóre badania pokazują również, że ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić wieloletnią depresję.

Ludzie aktywni są mniej podatni na depresję niż osoby prowadzące siedzący tryb życia czy te, które zrezygnowały 
z treningu. Naukowcy odkrywają, że ćwiczenia pomagają leczyć również stany lękowe i skutecznie im zapobiegać. Gdy jesteśmy przestraszeni czy czujemy się zagrożeni, nasz system nerwowy natychmiast uruchamia reakcję "walcz albo uciekaj". Pojawia się ciąg gwałtownych odczuć fizycznych : wzmożone wydzielanie potu, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca. Regularne treningi mogą sprawić, że "lękowe" osoby nie wpadną w panikę, nawet odczuwając fizyczne oznaki reakcji "walcz lub uciekaj". Po intensywnym treningu ciało wysyła sygnały niemal identyczne z tą reakcją, takie jak wzmożone pocenie czy szybsze bicie serca.
Ćwiczenia w wielu aspektach przypominają terapeutyczną technikę ekspozycji (przebywanie w sytuacji wywołującej lęk). Ludzie uczą się łączyć sygnały płynące z ciała z bezpieczeństwem zamiast z zagrożeniem.

Stymulowanie mózgu

Niektórzy naukowcy przypuszczają, że ćwiczenia łagodzą chemiczną depresję, ponieważ (podobnie jak antydepresanty) podnoszą poziom serotoniny oraz neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego, który umożliwia wzrost neuronów. 

Istnieją również wyjaśnienia odwołujące się do czynników psychologicznych. Wg nich ćwiczenia mogą mieć korzystny wpływ na podejście do życia osoby z depresją, bo ćwiczenia fizyczne pomagają zaangażować się w wykonywanie czynności, odnaleźć w nich sens i cieszyć się nawet drobnymi osiągnięciami. Aktywność oddziałuje na nasz sposób reagowania na stres. Ćwiczenia i otoczenie stymulujące poznawczo są dla mózgu buforami przyszłych stresorów.

Czemu ćwiczenia przychodzą  nam z takim trudem skoro są tak korzystne? Eksperci przekonują, że osoby rozpoczynające trening powinny zaczynać od ćwiczeń wymagających umiarkowanego wysiłku. Uważają również, że małe zainteresowanie aktywnością wynika z przywiązywania zbyt dużej wagi do jej fizycznych rezultatów: utraty wagi, obniżenia poziomu cholesterolu czy profilaktyki cukrzycy. Na takie jednak efekty trzeba jednak poczekać wiele miesięcy a koncentracja wyłącznie na nich to droga do porażki. Należy więc skupić się na początku na łatwej aktywności i stopniowo ją wydłużać. Ważne jest samo podejmowanie aktywności fizycznej.

Ćwiczenia mogą poprawić nasz nastrój niemal natychmiast - więc mała szansa, aby poprawiać go sobie słodkościami, po zjedzeniu których najczęściej mamy wyrzuty sumienia.

Aktywność fizyczna wpływa również na obniżenie ryzyka wielu chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, choroba wieńcowa, choroby układu kostno-stawowego i wiele innych. Jeśli trudno nam wprowadzić nawyk ćwiczeń fizycznych, wybierzmy taki rodzaj aktywności, który sprawia przyjemność. Wtedy wprowadzanie nawyku systematycznej aktywności fizycznej, będzie nasza nagrodą 😀. Do dzieła 😀


Źródło: Terapia FIT - Kirsten Weir, Charaktery, 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz