piątek, 9 listopada 2018

5 strategii wpływajacych na nasz dobrostan - strategia trzecia -oswoić stres


                                     Stresie, daj żyć!!!!!







Stres jest wszechobecny. Gdy jest go za dużo - wywołuje choroby. Ważne, żeby umieć go opanować. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest bowiem niezwykle istotna w procesie zdrowienia. Umiejętność konstruktywnego, pozytywnego myślenia oraz rozładowywania stresu jest więc nieoceniona.

Twój umysł jest jak komputer. Ma on swoje oprogramowanie, które pomaga organizować myślenie i zachowania. Wszelkie problemy mają swoje źródło w negatywnych programach, które z kolei mają swoje źródło gdzieś bardzo głęboko w nas.

Kontrolowanie stresu za pomocą technik relaksacyjnych może doprowadzić do wielu zmian na lepsze na każdym poziomie i w każdej dziedzinie życia.

Kiedy próbujesz coś na siłę i zamartwiasz się a ciało Twoje jest wypełnione stresem, związki, praca, zabawa – wszystko kuleje. Jesteś zbyt napięty, aby działać w zgodzie z nurtem życia.

Kiedy biegniesz mając na sobie zbroję rycerską, nie będziesz mógł biec zbyt szybko. I bardzo się szybko zmęczysz. Niektórzy ludzie żyją tak długo w stresie, że zdążyli się już do niego przyzwyczaić. Nie wiedzą też, jak ich życie można zmienić na lepsze. Często musi dojść do czegoś tak strasznego jak ciężka choroba, zerwanie z kimś bliskim, utrata pracy, aby uświadomili sobie, że coś jest nie w porządku.

Twój system nerwowy nie rozróżnia pomiędzy fizycznym zagrożeniem ciała a mentalnym lub emocjonalnym zagrożeniem ego. Jeśli ktoś Cię krytykuje, Twój umysł odpowiada na sytuację stresem – produkuje adrenalinę i kortyzol: substancje, które wydzielane są do krwiobiegu w momencie kiedy jesteś fizycznie atakowany.

Dr Hans Seyle, ojciec badań nad stresem podsumowuje to w ten sposób: 'To nie wydarzenie, ale raczej jego interpretacja powoduje naszą emocjonalną reakcję. Nie musisz zmieniać świata, zawodu, związków ani nawet swojej sytuacji, aby zacząć kontrolować swój stres. W momencie gdy Twoja percepcja i interpretacja zdarzeń się zmienią, zmieni się również intensywność i czas trwania Twojej reakcji na stres".

Zaczniesz na wydarzenia reagować inaczej, bardziej efektywnie. Możesz mieć wpływ na wszystko – na cechy charakteru i na wydarzenia zewnętrzne.

20 lat temu badacze z dziedziny neurokardiologii wprowadzili określenie - funkcjonalny mózg serca. Odkryli oni, że serce ma swój własny system nerwowy., który jest tak skomplikowany, że funkcjonuje prawie jak mózg. Ten mózg serca ma przynajmniej 40.000 neuronów – tyle, ile znaleziono w różnych podsekcjach mózgu. Mózg serca ma tak opracowane obwody neurologiczne, że jest zdolny się uczyć, zapamiętywać, czuć i odbierać rzeczywistość zupełnie niezależnie od mózgu.

Kiedy nasze serce bije, wysyła nam informacje do mózgu w naszej głowie, która to informacja ma wpływ na nasze spostrzeganie, emocje, wiedzę tak jak ma wpływ na wiele sygnałów płynących z autonomicznego układu nerwowego – również na poziom stresu!!

Co to oznacza: serce ludzkie nie jest tylko pompą, która przetacza krew – to jest także fizyczne centrum kontroli, które determinuje uruchomienie układu sympatycznego (reakcja stresowa) albo parasympatycznego ( naturalna relaksacja).

Jak to działa?

  • Twój mózg serca odbiera informację za pomocą 5 zmysłów i interpretuje tę informację w formie języka wewnętrznego i obrazów;
  • Jeśli interpretuje informacje jako zagrożenie, wysyła sygnał do serca, aby ono produkowało adrenalinę i kortyzol oraz inne substancje chemiczne, które podwyższają gotowość ciała i jego zdolność do reakcji walcz albo uciekaj;
  • Mózg serca może obejść ten sygnał – i to jest dobra wiadomość.

We wczesnych latach 90 dwudziestego wieku został założony Institut of Heartmath, aby dalej prowadzić badania nad rolą serca jaką odgrywa w podtrzymywaniu zdrowia i dobrostanu. Praca tego instytutu i zastosowanie tych badań odniosły tak wielki sukces, że na wielką skalę na całym świecie zaczęto tworzyć programy zarządzające stresem. Również w armii USA.

Badacze instytutu odkryli, że aktywne skupianie się na fizycznym sercu w znacznym stopniu redukuje obecność hormonów stresu, podnosi poziom DHEA ( hormony stymulujące produkcję testosteronu i estrogenów: hormonów płciowych - hormon młodości) i innych antystarzeniowych hormonów, jak też umożliwia maksymalną wydajność.

Badacze owi rozwinęli pewną ilość narzędzi na podwyższenie spójności pomiędzy sygnałami elektromagnetycznymi mózgu serca i mózgu głowy. Wychodzą oni z pewnego założenia, że jeśli przeniesiesz swoja uwagę z głowy na serce, ciało zaczyna się relaksować, Twój umysł staje się czysty, Twój mózg uwalnia pozytywne chemiczne substancje mające związek ze stanem naturalnej relaksacji.

Jak to można osiągnąć ?

Ćwiczenie - możesz go użyć zawsze wtedy, gdy poczujesz, że stres umiejscowił się w Twoim ciele i umyśle. Pozwoli Ci ono niemal natychmiast poczuć ulgę, poczuć się lepiej. W trakcie ćwiczenia możesz otrzymać wgląd w to, co możesz zrobić bardziej "po swojemu" w życiu.

  • Stań się świadomym tego, że doświadczasz sytuacji stresującej w ciele i umyśle;
  • Połóż rękę na sercu i skup swoją uwagę na tym obszarze; weź co najmniej 3 powolne, delikatne oddechy i skieruj je do serca; pozostań skupiony na swojej ręce w centrum klatki piersiowej;
  • Przywołaj czas, kiedy czułeś/czułaś się bardzo, bardzo dobrze – kiedy czułeś/czułaś miłość, radość, prawdziwe szczęście; powróć w pamięci do tej sytuacji, zobacz to, co wtedy widziałeś, usłysz to, co wtedy słyszałeś: poczuj się dobrze – tak, jak wtedy się czułeś;
  • Kiedy odczujesz to w sobie, wyobraź sobie, jak serce do Ciebie przemawia. Spytaj serce:
    Jak mogę lepiej zadbać o siebie? Teraz, w tej sytuacji. Posłuchaj, co serce do Ciebie mówi i działaj zgodnie z jego zaleceniami.

Im częściej będziesz stosował to ćwiczenie, łatwiej Ci będzie przerwać łańcuch bodziec – reakcja w momencie, kiedy pojawi się nieproszony gość – stres.

Pomoże Ci ono wejść w stan zrelaksowanej gotowości jak i równowagi emocjonalnej. Zaczniesz myśleć zdroworozsądkowo i będziesz w kontakcie ze swoją głębszą mądrością.

Zaczniesz oswajać stres i poczujesz się dobrze ze sobą w zwariowanym świecie.



Na podstawie: Control Stress - Stop Worrying and Feel Good Now, Mc Kenna Paul

wtorek, 28 sierpnia 2018

WAKACJE ZA JEDEN UŚMIECH

          WAKACJE ZA JEDEN UŚMIECH



Uśmiech jest potrzebny do życia. Może być łagodny, miły, serdeczny. Z drugiej strony – trudno uśmiechać się, gdy nam nie do śmiechu.


Wakacje to czas, kiedy uśmiechamy się szerzej i częściej. I choc już się kończą, możemy się nimi jeszcze przez tydzień cieszyć. Sprzyja temu pogoda, temperatura, miejsca, które odwiedzamy.Słońce częściej i mocniej grzeje. Silniej reagują nasze zmysły.

Wakacje to czas radości. 😃😃To czas, żeby cieszyć się ze wszystkiego, co nas otacza. Niezależnie od tego, czy ciemna chmura przesłoni słońce w najmniej odpowiednim momencie, czy tez spadnie deszcz z tej chmury.

Odwiedziła nas ostatnio rodzina. Pojechaliśmy na wycieczkę do Walii. Po południu złapała nas ulewa. W pierwszym odruchu chcieliśmy wracać. Jednak przepiękne widoki spowodowały, że kontynuowaliśmy. Posuwaliśmy się drogą powoli, rejestrując to, co się dzieje każdym zmysłem: wzroku, słuchu, węchu i dotyku ( otworzyliśmy wszystkie okna w samochodzie).Widoki przed nami, za nami, wokół nas zapierały dech w piersiach. Woda przelewała się drogą. Małe strumyki wody tworzyły większe strumienie; strumienie zlewały się ze sobą tworząc rzeczki. Małe wodospady w wyniku ulewy zamieniły się w wielkie. To wszystko spowodowało, ze mamy z tej wyprawy niezapomniane, żywe wrażenia. Pozostały niezatarte wspomnienia. Gdyby nie deszcz, droga wydawałaby się równie piękna – ale nie zapamiętalibyśmy jej tak dobrze.😁😁😁

Warto pamiętać, że uśmiech, ten od środka, jest najlepszym kosmetykiem w czasie wakacji. Uśmiech, a nie krem spowoduje, że twarz będzie promieniała.
Spotykam czasem kobiety nieumalowane, byle jak ubrane, ale cos w nich przyciaga. To coś, to szczery, serdeczny usmiech.
Śmiej się, ciesz, raduj. Wakacje to czas na to własnie. Cieszmy się sobą, innymi ludźmi, przyrodą. 😂😂😂

Jedź na wakacje nie dlatego, że trzeba. Bo wszyscy jadą. Jedź na nie nie po, by opowiadać później znajomym jak było, żeby wrzucić zdjęcia na facebook, żeby inni zzielenieli z zazdrości.

Pojedź, aby oddać się w posiadanie chwili. Carpe diem. Pozwól, aby radość Tobą zawładnęła.
Uśmiechnij się a świat uśmiechnie się z Tobą.



inspiracja: G.Dobroń - Instrukcja samoobsługi człowieka.


niedziela, 15 lipca 2018

O relacjach

                              O relacjach




Relacje społeczne są ważnym źródłem szczęścia.😉😉

My, ludzie, jesteśmy zwierzętami stadnymi i mamy głęboką potrzebę komunikowania się z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi i zwierzętami. Zresztą zwierzęta domowe to przecież rodzina. Czyż nie?

Szczęśliwe osoby prowadzą aktywne społecznie życie. Jedną z najbardziej efektywnych dróg pogłębienia radości z pozytywnych doświadczeń jest dzielenie się nią.

→→→→TUTAJ PRZECZYTASZ POST O RADOŚCI←←←←


Odczuwamy fundamentalną potrzebę, aby gdzieś należeć.
Przynależność dostarcza nam pozytywnych emocji i odwrotnie. Brak  relacji społecznych może prowadzić do tego, że odczuwamy emocje negatywne. Jednym z powodów pogrążania się w depresji jest izolowanie się społeczne.Nie czujemy się wtedy dobrze w towarzystwie innych, chociaż kontakty społeczne są źródłem wsparcia.Ludzie, którzy są samotni albo czują się samotni bardziej mentalnie cierpią niż Ci, którzy utrzymują kontakty społeczne.

Wiele piosenek napisano na ten temat a psychologia pozytywna zgadza się z tezą, że miłość, we wszystkich formach, rządzi światem. Miłość w szerokim znaczeniu tego słowa – nie mam na myśli tylko i wyłącznie miłości erotycznej.Mówię o miłości uniwersalnej: braterskiej, altruistycznej. Ludzie, dla których wartość miłości stoi wyżej niż pieniędzy, są szczęśliwsi niż Ci, którzy najwyżej cenią pieniądze.
Bogactwo materialne odgrywa tylko częściową rolę w poczuciu dobrostanu. Jeśli masz zaspokojone potrzeby podstawowe, pieniądze przestają mieć większe znaczenie dla poczucia szczęścia. 

Przypomnijcie sobie najpiękniejsze wspomnienia. Czy miały one bezpośredni związek z pieniędzmi? Raczej nie. Wg Miriam Akhtar, najszczęśliwsze chwile przeżywamy kiedy się zakochujemy, związane są z narodzinami dzieci i czasem spędzonym z tymi, których kochamy. Takie wspomnienia nie mają nic wspólnego z pieniędzmi. Najlepsze rzeczy tak naprawdę są za darmo. Świadomość tego, że szczęście można znaleźć w relacji z drugą osobą a nie ma ono nic wspólnego z sumką na koncie, daje Ci wskazówkę gdzie inwestować swoje wysiłki, aby POCZUĆ się bardziej SZCZĘŚLIWYM. Doceniaj ludzi w swoim życiu. Kochaj ich.💗💗

Dobre stosunki z innymi mogą być źródłem dobrostanu pod warunkiem, że Ty sam masz zaspokojoną, ciekawą, refleksyjną relację – z samym sobą.
Czy dla Ciebie kontakty z innymi są najważniejsze? Jeśli tak jest – pamiętasz wciąż o swoich potrzebach? O czasie tylko dla siebie – małych i większych przyjemnościach?

Ja osobiście, bardzo potrzebuję wyłączenia się w ciągu dnia.Potrzebuję godziny tylko dla siebie.Inaczej nie potrafię efektywnie funkcjonować w świecie zewnętrznym. A jak jest z Tobą– jesteś w stanie zadbać o siebie?

JEŚLI TAK – to wspaniale!!!


sobota, 30 czerwca 2018

O determinacji

                                    O DETERMINACJI



Mamy tendencję klasyfikować rzeczy jako możliwe albo niemożliwe do zrobienia. Zwycięzcami są Ci, którzy mają śmiałość sięgać po NIEMOŻLIWE. Zawsze.

Im bardziej się hamujesz, tym większe to zahamowanie się staje. I po niedługim czasie nie chcesz już robić nic, co wiąże się z ryzykiem. Ale jeśli spróbujesz zrobić coś, co jest poza Twoim zasięgiem, jest poza Twoją strefą komfortu, wzmocnisz znacznie swoją moc sprawczą. Pomyśl o tym.

Jeśli w sposób klarowny wizualizujesz swoje plany i marzenia, możesz być pewien, że Twoje talenty, czas i pragnienia przyjdą Ci z pomocą. Jeśli całkowicie z nich skorzystasz, z pełną determinacją i zaufaniem, będziesz realizował swoje cele. Jeden po drugim.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad taką sytuacją : nastawiasz się, że zrobisz coś, niezależnie od tego, jak trudne jest zadanie lub niemożliwe do wykonania? Może nie zdajesz sobie sprawy, ale wtedy właśnie zaangażowałeś siłę WOLI. Wola człowieka to aktywna siła życiowa. Analizując życiorysy ludzi sukcesu można z łatwością zauważyć jedną charakterystyczną cechę – mają nieposkromioną siłę woli!!!! Czasami wyrażenie – siła woli – spotyka się z negatywnym odbiorem. Szczególnie, jeśli chodzi o sposób opisywania ludzi posiadających silną wolę.

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o rodzicu narzekającym na swoje dziecko, że ma ono wyjątkowo silną wolę, prawdopodobnie były to narzekania na temat tego, jak dziecko stawia na swoim . Podczas gdy rzeczywiście rodzic może mieć problemy z takim zachowaniem dziecka,ważne jest zrozumieć, że jest to także sposób na ĆWICZENIE SILNEJ WOLI. Dziecko w ten sposób ćwiczy  wolę.

 Aby się czegoś dowiedzieć, trzeba najpierw pomyśleć,. Ażeby pomyśleć, trzeba tego czegoś chcieć. Kiedy jasno sobie z tego zdasz sprawę, wątpliwe będzie, że będziesz ćwiczyć wolę w okrutny czy samolubny sposób. Silna wola to energia determinacji. Bez tej energii niewiele w życiu osiągniesz.

Według starego chińskiego przysłowia: Wielcy mają silną wolę; słabi mają tylko życzenia.Fakty mówią same za siebie: ludzie posiadający silną wolę mają śmiałość robić rzeczy, których inni nawet nie spróbują.. Podsumowując: niemożliwe w ich wykonaniu staje się możliwe.:) :)

W tej chwili może jesteś pochłonięty wizją sukcesu w stopniu całkowitym lub częściowym. Jeśli podjąłeś zobowiązanie, umiesz UWEWNĘTRZNIĆ swoje cele i będziesz stale podążać w kierunku osiągnięcia swoich zamierzeń. Jesteś na WŁAŚCIWEJ drodze do zwycięstwa.

Patrz naprzód. Twoja przyszłość należy do Ciebie. Nie odwracaj się do tyłu.Poczuj całkowitą odpowiedzialność za to, co robisz. I gdzie idziesz.

Bądź zdeterminowany, aby:

  • zacząć działać
  • pracować
  • określić swoje cele
  • dawać więcej niż brać
  • wyciągać naukę z przeciwności losu
  • zaangażować się
  • pozostawać w zgodzie ze sobą, być spójnym
  • byc optymistą
  • być pewnym siebie
  • wytrwać

Wyczyść komnatę swojej duszy ze wszystkiego, co jest smutne, negatywne. Z "nie mogę", "nie umiem", "nie potrafię". "Taki mój los". "Jestem biedny".

Stwórz wizję swojego sukcesu. Na poziomie finansowym i osobistym. Pozwól sobie na ZOBACZENIE swojego celu mentalnie. ZAŻĄDAJ TEGO!!! Czyniąc tak, sprawisz, że każda myśl, która przyjdzie Ci do głowy, będzie dla Ciebie pracować. Jakość Twoich myśli jest miarą Twojej mocy. Pomyśl o wartości samego wysiłku, jaki wkładasz w zadanie.Nie myśl tylko o sukcesie. Liczy się sam proces,droga którą idziesz, a nie tylko sam cel. Możliwe, że nie zawsze będziesz wygrywał. To nic -nigdy nie będziesz perfekcyjny.Ale możesz ciągle próbować i robić co w Twojej mocy.

Myśl o tym, JAK wykonujesz zadania, nie o sobie. Nie mieszaj tego kim jesteś, z tym co robisz. Niewątpliwie będziesz popełniał błędy, ale będziesz także się uczył z nich i staniesz się lepszą osobą.:) :)



Inspiracja: Dr Robert Anthony- Doing what you want, loving what you do

piątek, 22 czerwca 2018

Pasja życia

                              Pasja życia


Czy wstajesz rano pełen  energii? Gotowy na wyzwania dnia? Czy raczej przysłowiową lewą nogą - kiedy alarm Cię budzi, gotów raczej jesteś z powrotem pójść do łóżka?

Nasz poziom energii zależy również od tego, co robimy. A może nawet najbardziej od tego. I czy to, co robimy jest pasjonujące, ciekawe czy raczej jest ostatnią rzeczą na ziemi, którą chcemy robić.Jeżeli tak jest - nie martw się.

Możesz przyciągnąć do siebie pracę, zajęcie życia. Małymi krokami,jeśli nie da się inaczej.
Nie musisz dużo ryzykować czy inwestować, pożyczać ogromnych sum pieniędzy.Każdy mały krok, jedna mała zmiana, przybliży Cię do wymarzonego celu. W międzyczasie możesz uczyć się nowych umiejętności, rozwijać swoje zasoby. Robienie tego, co kochasz wymagać będzie od Ciebie słuchania swojej intuicji i podążania za swoim wewnętrznym głosem. Twoją mądrością. Pamiętaj, jesteś centrum swojego  wszechświata.Mądrość i moc są częścią Twojej mentalnej tożsamości. UWIERZ w to!!!Uwierz, że masz umiejętności i narzędzia aby kształtować swoje własne przeznaczenie. 
Naucz się samemu znajdować odpowiedzi.Jest to niezwykle ważne aby rozwijać w sobie niezależność myślenia i ufać własnym decyzjom.
  
Kiedy zaczniesz stopniowo rozwijać swoje kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, zrozumiesz że staniesz się znacznie bardziej skuteczny.Może czujesz się zobligowany do tego, że swoją optymalną pracę/zajęcie możesz znaleźć dopiero, aż ktoś inny z Twojego otoczenia osiągnie sukces. Pamiętaj - nie możesz dawać, jeśli sam czegoś jeszcze nie masz. Dawanie powinno być wynikiem nadwyżki czasu, pieniędzy czy energii. Ważnym słowem jest nadwyżka.Musisz najpierw zadbać o siebie, zanim zadbasz o innych. Robienie tego, co kochasz wymaga wiary w siebie.I tego, że będziesz działał według swojego własnego pomysłu, planu. Nie planu przyjaciela, szefa czy znajomego. SWOJEGO.Nie pozwól, aby zdanie innych zniechęciło Cię i odwiodło od tego, co chcesz TY robić.

Dokonywanie niezależnych wyborów wymaga, abyś ZACZĄŁ kontrolować swoje życie. Będziesz czasem szedł pod prąd, będziesz działał wbrew opinii innych. Będziesz czasem samotny. Ważne, abyś znalazł i skupił się na "właściwym zajęciu".Kiedy już zaczniesz robić to co kochasz, zaczniesz też  z łatwością radzić sobie z najtrudniejszymi aspektami swojej pracy. Dlaczego? Bo będziesz ZAANGAŻOWANY. Kiedy będziesz zaangażowany, całkowite poświęcenie się w pracę nie będzie problemem.

Klucz do znalezienia  "właściwego zajęcia" tkwi w Twojej samoocenie. Najważniejsze jest to, JAK TY się czujesz. Jaki masz obraz siebie. Pomyśl o OSOBIE, jaką chcesz się stać. Osobie z wysoką samooceną. Ludzie z wysoką samooceną wiedzą, czego chcą ponieważ słuchają SIEBIE. Zwracają uwagę na swój "głos wewnętrzny"i słuchają swojej intuicji.Nie słuchają tego, co mówią inni. Czują, że zasługują na szczęśliwe życie. Na satysfakcjonującą pracę. Biorą odpowiedzialność za  KAŻDĄ sytuację, niezależnie od okoliczności.Nie czekają, aż okoliczności się same zmienią. Rozwiązują problemy, kiedy się pojawiają.Są zdyscyplinowani i gotowi pracować na rzecz tego, czego chcą w życiu.Nie oczekują ciągłej gratyfikacji. Wiedzą, że jest jeszcze coś więcej do zrobienia; coś więcej do osiągnięcia. Ludzie z niską samooceną uruchamiają  często mechanizmy obronne.Kierowani są strachem. Ogromną rolę przykładają do tego, żeby wykonać "odpowiednią rzecz" i pozwalają innym na decydowanie o swoim życiu.

Wszystko sprowadza się w końcu do tego, co czujesz: na ile zasługujesz w życiu. Jeśli czujesz, że na coś nie zasługujesz, możesz podświadomie sabotować swoje działania, kiedy w życiu zaczyna Ci się układać dobrze. Możesz sabotować siebie, wybierając niewłaściwy zawód, karierę czy przyjaciół. Możesz zbyt wielką uwagę przykładać do zdania tak zwanych autorytetów i ekspertów. Poczucie winy może osłabiać Twoje umiejętności działania w kierunku tego, co chcesz osiągnąć lub możesz zacząć myśleć, że mierzysz zbyt wysoko. Jeśli tak, poważnie się ograniczasz. Powiedzmy, że chcesz zostać lekarzem, ale wmawiasz sobie, że nie masz w tym żadnego interesu i zostajesz ............. asystentem medycznym. Jak to!!!!!.Nie żyjesz po to, żeby się ograniczać!!!!!! Ani po to, żeby pozwalać innym zarządzać Twoim życiem. Twoim celem jest znalezienie optymalnego zajęcia, znalezienie ścieżki zawodowej, którą będziesz podążał z pasją.Twoim celem jest zostanie ekspertem w dziedzinie, którą KOCHASZ.

Czy obecne otoczenie, w którym żyjesz zniechęca Cię w jakiś sposób? Czy czujesz, że jeśli byłbyś w innym miejscu, osiągnąłbyś łatwiej sukces? Nie stałoby się tak. Wiesz o tym. Sukces tkwi w TOBIE. Tam tkwi Twój prawdziwy potencjał. Nie w świecie zewnętrznym.

Jeśli masz trudność w  pokonywaniu przeszkód, dzieje się tak dlatego, że Twój wewnętrzny przewodnik prowadzi Cię w kierunku, który nie jest zgodny z Twoją kreatywną intencją. Kiedy jednak z wiarą zaczniesz podążać za tą intencją, nic nie jest w stanie stanąć na Twojej drodze.Automatycznie zaczniesz tworzyć energię potrzebną do osiągnięcia Twojego celu. Twój cel stanie się rzeczywistością.

Zajęcia, które kochasz wymagają posiadania naturalnych umiejętności i talentów. W ciągu życia, te zajęcia mogą się zmieniać. Jednakże, cokolwiek by to było- będziesz wiedział, że to co robisz, to jest TO własnie. Poznasz to po zasobach energii i żywotności, jakich Ci te zajęcia dostarczą. To, co kochasz robić, będzie również pomagało innym w jakiś sposób.Jeśli używasz swoich naturalnych talentów, automatycznie jesteś zestrojony ze swoim wyższym celem. 

Kiedy służysz innym robiąc to, co kochasz, Twoja praca i Twoje usługi będą w cenie. Pieniądze nie będą stanowiły problemu.Ponadto, robienie tego, co kochasz stanowi trwały fundament do rozwoju. Nigdy nie porzucaj swoich marzeń. Nie traktuj ich jak iluzje czy myślenie życzeniowe. Twoja podświadomość przemawia do Ciebie w postaci fantazji i marzeń.Jednym ze sposobów, aby odkryć swoją pasję jest obserwowanie, co kochasz robić. Co przychodzi Ci naturalnie, swobodnie.Zwróć uwagę, które umiejętności lubisz wykorzystywać w swojej pracy. Wszystko to, co sprawia Ci przyjemność ma potencjalnie szansę przyczynić się do spełnienia Twoich marzeń.

Nawet jeśli nie lubisz swojego obecnego zajęcia, może ono wymagać  od Ciebie rozwinięcia umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłości. Możesz je wykorzystać w różny sposób.
Może czujesz, że utknąłeś w życiu, robiąc coś czego nie lubisz. Czekasz na pojawienie się czegoś, co będziesz lubił.Czekasz, bo nie masz wystarczająco dużo zaoszczędzonych pieniędzy.Wydatki mogą być zawsze i nie odłożysz  pieniędzy. Co wtedy? Na początku zacznij od zaangażowania w jakimś niewielkim obszarze. Mogę powiedzieć o swoim doświadczeniu..Co prawda, bardzo lubiłam uczyć, ale jako dziecko bardzo chciałam zostać śpiewaczką. Śpiewałam w chórach i indywidualnie. Nie zostałam piosenkarką, ale w swojej pracy dużo śpiewałam dzieciom i z dziećmi.Dawało mi to dużo frajdy i wprawiało w doskonały nastrój. Dzieci też!!!!Skoncentruj się więc na tym, co lubisz robić, albo na znalezieniu pracy choć odrobinę zbliżonej do ulubionej. Znajdź w pracy życzliwe Ci osoby. Ważne, żebyś czuł się w niej dobrze. 



Inspiracja: DR Anthony, R: Doing What You Love, Loving What You Do

niedziela, 10 czerwca 2018

POZYTYWNE EMOCJE: DROGA DO DOBROSTANU

Pozytywne emocje: droga do dobrostanu



Wiemy, jak emocje pozytywne działają na nas, gdy jesteśmy w szczęśliwym związku. Wiemy, jakie to wspaniałe uczucie, kiedy praca daje nam satysfakcję; kiedy spotykamy się w gronie przyjaciół w atmosferze zaufania i życzliwości. Kiedy stajemy oko w oko z naturą, oczarowani jej pięknem; kiedy jesteśmy zainspirowani jakimś pomysłem.


Emocje pozytywne odgrywają ważną rolę w odczuwaniu dobrostanu; w tzw. dochodzeniu do siebie czy wychodzeniu z depresji. Jednym z odkryć psychologii pozytywnej jest to, że nie tylko czujemy się dobrze przeżywając emocje pozytywne, ale również DZIĘKI NIM stajemy się DOBRYMI LUDŹMI. Pomagają nam one przetrzymać kryzysowe sytuacje w naszym życiu. Pomagają nam osiągnąć DOBROSTAN EMOCJONALNY, który przeciwdziała popadaniu w depresję i wzmacnia nas w stresujących sytuacjach.



Barbara Fredrickson odkryła, że w przezwyciężaniu stanów depresyjnych może pomóc przeżywanie emocji pozytywnych. Korzyści te mogą być dalekosiężne. Efekty pozytywnego nastawienia są delikatne ale namacalne. Emocje pozytywne otwierają nasze serce i rozum. 

Kiedy emocje negatywne zawężają  nasze myślenie, emocje pozytywne wręcz przeciwnie: poszerzają nasze możliwości intelektualne, a przeżywane przez dłuższy okres czasu budują WIELE ZASOBÓW, które to zasoby budują nasz DOBROSTAN. Swoją teorię Barbara Fredrickson  nazwała teorią poszerzania i budowania pozytywnych emocji.

Emocje pozytywne mogą wg tej teorii poszerzyć pole Twojego myślenia, zakres uwagi i mogą zachęcić Cię do wielu różnorodnych działań. Oprócz tego, mogą uczynić Cię bardziej twórczym, otwartym człowiekiem, kreatywnym myślicielem. Jeśli zastanawiasz się nad jakimś nowym przedsięwzięciem, znacznie lepiej jest czuć przy tym radość, przyjemność, ekscytację niż zamartwiać się.

Emocje pozytywne mogą poszerzyć repertuar Twoich myśli i działań z tymi myślami związanych.

I tak:
  • Radość - da Ci chęć zabawy; spowoduje, że będziesz wychodzić ze strefy komfortu i staniesz się bardziej kreatywny. Zaczniesz kreować nowe doświadczenia!!! :)
  • Zainteresowanie - spowoduje, że będziesz pragnął szukać nowych informacji, będziesz się ekscytował i rozwijał;
  • Uczucie zadowolenia - będzie Cię skłaniało do DELEKTOWANIA się chwilą i przyswajania nowych perspektyw;
  • Duma - spowoduje, że będziesz rósł :);
  • Uczucie wzniosłości - będzie Cię inspirowało do bycia lepszym człowiekiem :);
  • Miłość - spowoduje, że będziesz się dzielił z innymi i eksplorował życie - i wszystko to co wyżej :).

Emocje pozytywne nie mogą istnieć bez kontrastu - emocji negatywnych. Nie chodzi absolutnie o odcinanie emocji negatywnych czy ich tłamszenie; o zamiatanie trudnych spraw pod dywan, zamrażanie uczuć itp. 

Uczucia negatywne odgrywają BARDZO ważną rolę w życiu. Informują o nieprzyjemnych, groźnych, niebezpiecznych sytuacjach. Strach i złość mówią o tym, że coś jest nie tak i potrzebuje być szybko naprawione. Strach i złość aktywują się wtedy, kiedy włącza się instynkt przetrwania odziedziczony po naszych przodkach. Reagujemy wtedy na zasadzie: walcz albo uciekaj.
Złość prowadzi do walki, strach do ucieczki. Negatywne emocje ograniczają nasze myślenie, tak więc podejmujemy natychmiastową reakcję, aby się chronić. Jednakże, jeśli dłużej poddajemy się działaniu emocji negatywnych, oddziałują one na nas stresogennie; wyczerpujemy zasoby energii, łatwo chorujemy, także na depresję.

Zważywszy, że nasz mózg jest tak skonstruowany, że 3 razy częściej widzimy czy odczuwamy negatywne niż pozytywne elementy rzeczywistości, warto świadomie popracować nad tym, aby zmienić te proporcje.

Pozytywne emocje, nawet krótko trwające, budują długotrwałe zasoby. Te zasoby maja podłoże:
  • psychologiczne - pozytywne emocje pomagają rozwinąć optymizm i odporność psychiczną; kształtują także poczucie przynależności, stymulują motywację       w kierunku osiągania celów;
  • intelektualne - pozytywne emocje wzmacniają umiejętności rozwiązywania problemów i pomagają w uczeniu się nowych informacji;
  • społeczne - emocje pozytywne pomagają w nawiązywaniu nowych relacji i wzmacnianiu już tych istniejących;
  • fizyczne - emocje pozytywne pomagają rozwinąć koordynację, siłę i zdrowe krążenie.

Niektóre z tych korzyści, np. pozytywne emocje budujące zasoby fizyczne, mogą Cię zaskoczyć.

momencie, gdy jesteś zaciekawiony, z większą odwagą będziesz eksplorował świat wokół Ciebie, a to w rezultacie zwiększy Twoją aktywność fizyczną, która z kolei przyczyni się do wzrostu masy mięśniowej i siły fizycznej.

Ciekawość świata

Mam takie zdjęcie z dzieciństwa - lubię mu się przyglądać. Jest na nim mała dziewczynka z palcem w buzi, z zainteresowaniem przyglądająca się czemuś. Ta ciekawość jest wciąż we mnie. Moje wewnętrzne dziecko napędza moją aktywność, a ta z kolei warunkuje moją względną sprawność fizyczną.

Jeżeli dotyka Cię nadmiar stresu, wypróbuj stare, sprawdzone metody przywracające dobry nastrój: obejrzyj dobrą komedię czy posłuchaj radosnej muzyki. Im bardziej udzielają Ci się emocje pozytywne, tym szybciej wrócisz do równowagi po stresującej sytuacji. Szeroka perspektywa towarzysząca przeżywaniu emocji pozytywnych umożliwi Ci znalezienie właściwego rozwiązania problemu.

Pozytywne nastawienie buduje odporność psychiczną, tak abyś mógł sobie poradzić w sytuacji krytycznej.

Pozytywne emocje to rezultat tego co robimy, tego jak interpretujemy wydarzenia wokół nas. Kiedy zwracasz uwagę na dobre rzeczy wokół siebie, wzbudzasz emocje pozytywne. Aby mieć taki pozytywny fokus:
  • pytaj się, co dobrego dzieje się w Twoim życiu. Za co możesz być wdzięczny. Co sprawia Ci przyjemność;
  • zaobserwuj, co kochasz robić, co jest Twoja pasją, co rozjaśni Twój dzień, kogo lubisz mieć wokół siebie;
  • zaangażuj całe swoje serce w pozytywne doświadczenie, bez analizowania;
  • bardziej chodzi o jakość a nie ilość;
  • utrzymuj równowagę. Jeśli przekraczasz proporcje 11:1 (jedenaście pozytywnych doznań na jedno negatywne) - popadasz w przesadę;
  • emocje negatywne będą zawsze, to naturalna kolej rzeczy. One mają ważną funkcję do spełnienia i dają kontrast - w ten sposób możesz jeszcze bardziej docenić to wszystko, co dobre w Twoim życiu.
Barbara Fredrickson zaleca, abyś pomyślał, co powoduje uśmiech na twojej twarzy i czyni Cię zadowolonym. 

Wybierz spośród czynności wymienionych poniżej:
  • słuchanie ulubionych piosenek;
  • oglądanie ulubionych filmów;
  • dekorowanie mieszkania;
  • zajmowanie się swoim hobby;
  • podróże - samotne, z rodziną, z ukochanymi osobami (obecnie trudne do wykonania);
  • uprawianie sportu;
  • quizy i gry towarzyskie;
  • spacery i podziwianie przyrody;
  • korzystanie z dóbr kultury: teatr, kino, filharmonia, sala koncertowa, muzeum ( obecnie tylko wirtualnie);
  • spotykanie się z przyjaciółmi (obecnie niemożliwe);
  • taniec;
  • chodzenie do ulubionych sklepów np. z perfumami, księgarni itp.(obecnie raczej wirtualnie);
  • gotowanie, wymyślanie nowych potraw;
  • kształcenie w interesującej nas dziedzinie.

Inwestując w aktywności, które generują pozytywne emocje, inwestujesz w przyszłość i otwierasz się na możliwość transformacji.




Wg Akhtar, m. -Positive psychology for overcoming depression

piątek, 25 maja 2018

O delektowaniu się

DELEKTUJ SIĘ




Delektowanie  kojarzy mi się z powolnym piciem kawy. Lubię sam proces zaparzania kawy: wybór odpowiedniej filiżanki, wsypywanie kawy, zaparzanie, upajanie się zapachem, zadowolenie ze smaku.

Delektować można się wszystkim.

Jest cichy, majowy poranek. Jestem na wakacjach w otoczeniu wspaniałej przyrody, majestatycznych gór nad zatoką Morza Północnego. Przygotowuję śniadanie: kroję jabłka, truskawki i morele. Dodaję jagody i jogurt naturalny. Do tego jeszcze garść płatków. Smakuje dobrze. Wspólnie z rodziną jemy śniadanie w ogrodzie, ciesząc się zapachem wiosny, słońcem, widokami. Śniadanie smakuje jeszcze lepiej w takim otoczeniu. Jestem wdzięczna za to, że mogę być w tym miejscu. Za smaczne owoce, które mogę zjeść na śniadanie. Jestem wdzięczna za rodzinę i za to, że mogę z nią wspólnie przeżywać miłe chwile.

Proces delektowania się smakiem, zapachem czy widokiem uruchamia wiele pozytywnych emocji. Delektowanie się jest o docenieniu tego, co dobre. To aktywne radowanie się. W psychologii pozytywnej delektowanie się jest umiejętnością docenienia i wzmocnienia pozytywnych doświadczeń w życiu. Jest to CAŁKOWICIE pozytywne doświadczenie – intensywne cieszenie się życiem.

A oto lista rzeczy, którymi możesz się delektować:

  • piękno przyrody -krajobraz, pory roku, zachody słońca, tęcze;
  • czas spędzony z ukochanymi osobami; ciepło i wsparcie od przyjaciół, niewinność małych dzieci, mądrość starszych, umiejętności kolegów, koleżanek, uprzejmość obcych ludzi;
  • świetna książka, film, gra, podnoszący na duchu koncert, inspirujące dzieło sztuki;
  • proste przyjemności takie jak przytulenie, śmiech, świeża pościel, przyjemna, ciepła kąpiel;
  • osobiste doświadczenia, świętowanie, specjalne okazje takie jak urodziny, zakończenie studiów, wesela, rocznice.

Możesz delektować się wszystkim. Delektowanie wzmacnia Twoją świadomość pozytywnych czy sprawiających przyjemność sytuacji. Pomaga przezwyciężyć negatywne uprzedzenia. Nasze mózgi są tak skonstruowane, że najpierw zwracamy uwagę na to, co złego się dzieje w naszym otoczeniu, zanim zauważymy pozytywy. Widzimy negatywne przed pozytywnym. To dlatego, otrzymując informację zwrotną, najpierw możesz usłyszeć uwagi krytyczne a później dopiero pochwały.

Smakowanie życia, delektowanie się nim to potężne narzędzie w przezwyciężaniu negatywizmu.

Delektowanie się to proces.

Pomyśl o nim jak o podróżowaniu a nie celu podróży. Im bardziej dbasz o dobrą jakość podróży, tym więcej wyzwolisz pozytywnych emocji. Proces ten wymaga Twojej uważności. Wymaga obecności 4 kluczowych elementów:

  • zwolnienia tempa
  • pełnego zaangażowania
  • użycia wszystkich zmysłów
  • refleksji na temat źródła radości

Pierwszy element jest NAJWAŻNIEJSZY. Zdrowie i szczęście poprawiają się kiedy zwalniamy tempo życia. Nie jest to łatwe w dzisiejszych, zwariowanych czasach. Warto jednak zwolnić, by odkryć smak życia.





Wg Akhtar, m. -Positive psychology for overcoming depression



sobota, 24 marca 2018

O WIZUALIZACJI





Znasz na pewno powiedzenie: "Uważaj, czego sobie życzysz, bo może się spełnić". Czy zastanawiałeś się dlaczego? Mówi się, że dzięki prawu przyciągania lub mocy pozytywnego myślenia. Myśli stają się rzeczami. Ta zasada jest niezmienna i równie pewna, jak grawitacja – działa nie tylko czasami – działa zawsze. Nie jesteśmy w stanie tego zatrzymać, wyłączyć.Wspaniała wiadomość – możesz decydować, o czym pomyślisz. Wszak nasze słowa i czyny to wcześniejsze myśli. Wszystko ma swój początek w Twoich myślach. Możesz dzięki nim wykreować praktycznie wszystko, co sobie wyobrazisz – nie ogranicza się to tylko do rzeczy materialnych. Możesz wyobrazić sobie więcej miłości i radości. Możesz wyobrazić sobie jak spełniasz marzenia. Aby żyć życiem swoich marzeń, spróbuj skoncentrować się na tym, czego chcesz, a następnie podjąć jakiś minimalny wysiłek na rzecz tych marzeń. To trochę przypomina naciśnięcie spustu migawki. Kiedy Twoje myśli przejdą niezmienione i niezdeformowane przez soczewki Twoich przekonań, a przekonania są w zgodzie z Twoimi marzeniami, powstanie odbicie. Wizualizacja może przyspieszyć manifestację tego, czego pragniesz – potrzebna też jest w tym wiara. Kiedy już zaczniesz dostrzegać, że Twój świat rzeczywiście obraca się wokół wybranych przez Ciebie myśli – zacznij wizualizować.

Wizualizacja jest procesem aktywizowania doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych w celu wykorzystania zgromadzonych zasobów psychicznych dla przyszłych planów i realizacji. Działa ona podobnie jak projekcja filmu w celu konstruowania przewidywań odnośnie przyszłości. Projekcja ta ma naturalny wpływ nie tylko na oczekiwania co do przyszłych zdarzeń, ale również na nasze działanie, na realizację przewidywań i planów. Może zamiast słowa wizualizacja, trafniejszy byłby termin – uzmysławianie (doświadczanie poprzez zmysły). Nie chodzi tu tylko o akcent wizualny, ale o doświadczenie całym sobą. Ludzie mają pewne preferencje co do możliwości wykorzystania kanałów percepcyjnych.Wzrokowcy lepiej funkcjonują w obrębie obrazu, słuchowcy – wrażeń słuchowych, inni – w obrębie doznań kinestetycznych, dotykowych i węchowych. W naszych mentalnych wizjach zawarte są emocje. Emocje powodują w naszym organizmie wydzielanie substancji chemicznych i hormonów oddziałujących bezpośrednio na percepcję, doznania cielesne i na komórki naszego ciała.
Techniki wizualizacji wywodzą się z różnych źródeł. Już w epoce kamiennej ludzie wpisywali do wnętrza ziemi, w jaskiniach, wizje łowów, przygotowując się do nich. Przed każdym działaniem wytwarzamy antycypacyjny obraz tego, co zamierzamy zrobić, wykorzystując informacje percepcyjne z wcześniejszych doświadczeń. Uczucie sukcesu lub porażki ma kapitalne znaczenie dla wyniku naszego działania. Zgodnie z prawem "samosprawdzającej się przepowiedni" mamy tendencje do zachowywania się zgodnie z przewidywaniami.


Oto podstawowe zasady wizualizacji:

  • Bądź delikatny wobec siebie – bądź cierpliwy. Nie złość się na siebie, jeśli stwierdzisz, że Twoje myśli stają się negatywne, albo że czasami zamartwiasz się cały dzień. Kiedy zaczniesz stawać się świadomy swojego myślenia, będziesz o wiele częściej tego świadomy również przy wizualizacji.
  • Poczuj radość. Dodaj do myśli emocje. Emocje są naładowane energią. Emocja to moc, która w połączeniu z techniką wizualizacji nadaje sprawom rozpęd. Poczuj radość, przyjemność, smak zwycięstwa. Jeśli nie jesteś w stanie wytworzyć w swojej głowie obrazów – poczuj emocje. Im łatwiej będziesz odczuwał emocje radości, tym szybciej pojawią się pozytywne efekty w Twoim życiu.
  • Ogranicz się do 5-10 minut – ponieważ łatwo popaść w marzycielstwo. Jakość jest ważniejsza od ilości.
  • Wizualizuj najwyżej 2 razy dziennie – Twoje życie wyrasta z teraźniejszości; jeśli będziesz zbytnio skupiał się na spełnianiu marzeń, możesz stać się wyczulony na rozbieżności pomiędzy tym, gdzie jesteś teraz, a tym, gdzie chciałbyś się znaleźć.
  • Uwierz – akty wiary sa niezwykle potężne; są fizyczną demonstracją podążania za marzeniami, manifestacją sugerującą, że pewne marzenia właśnie się spełniły bądź ma to nastapić już niedługo. Aktem wiary może być okazyjne wydanie pieniędzy lekką ręką, choć stare "ja" jest temu przeciwne. Oczywiście – wychodzenie poza sferę komfortu nie oznacza narażania na szwank swoich finansów. Odróżnij wiarę od lekkomyślności – kieruj się intuicją!!!
  • Obserwuj swoje myśli i przekonania – poszerzysz w ten sposób trwałą świadomość tego, co myślisz, robisz i mówisz – spójność myśli, uczuć, słów i czynów jest bardzo ważna w procesie transformacji marzeń w rzeczywistość. Im bardziej spójny jesteś – tym lepiej wychodzi Ci manifestacja marzeń!!!
Wizualizacja jest dość prosta. Siadasz w wygodnej pozycji, zamykasz oczy i wyobrażasz sobie – z żywymi szczegółami – co byś zobaczył, gdyby Twoje marzenie się spełniło. Pomagają w tym nastepujące narzędzia:

  • albumy z wycinkami – na białych kartkach papieru wycięte z prasy kolorowej zdjęcia przedstawiające obrazy, które oczekujesz zobaczyć w swoim życiu; siła albumu wycinkowego polega na tym, że przedstawiając wyłącznie obrazy efektów końcowych, które staramy się uzyskać, pomija on zupełnie fakt, w jaki sposób to osiągniemy – liczy się EFEKT. Albumy z wycinkami nie muszą tyczyć się wyłącznie dóbr materialnych. W celu uczynienia albumu bardziej pożytecznym możesz dodawać cytaty – twoje bądź z ulubionych książek. Możesz dodać fragment utworu, który uważasz za inspirujący. Dobrym pomysłem jest użycie fotografii przedstawiających Cię w dobrych momentach TWOJEGO życia – zdjęcia, na którym byłeś szczęśliwy, spokojny, zadowolony, beztroski. To są uczucia, których nigdy nie jest za wiele. Aby pomóc sobie wyobrazić szczęście, do którego dążysz, możesz wycinać z gazet uśmiechnięte twarze. Pamiętaj, żeby w Twoim albumie cudzych twarzy było jak najmniej. Ważne, żeby była w nim aktualna Twoja fotografia. Kolejnym dodatkiem mogą byćkrótkie notatki pisane do siebie ( tak, do SIEBIE ): gratulacje, podziękowania, lub oferty pracy. Nieustannie aktualizuj swój album. Usuwaj stare fotografie lub wpisy, które nie mają już takiego jak dawniej ładunku emocjonalnego. Twój album musi stanowić coś, co Cię inspiruje i do czego chętnie wracasz. Raz na jakiś czas odpocznij od albumu. Czasami nowy numer czasopisma zastąpi album, czasami wypróbuj najprostszą metodę: zamknij oczy i twórz swoje własne obrazy.
  • notatki i wypunktowania – notatki stymulują proces koncentrowania się na myślach pożądanych – takich, które zbliżają Cię do osiagnięcia celu. Notatki mogą również zawierać komplementy i słowa uznania, jakie ostatnio otrzymałeś/otrzymałaś. Czytając je, poczujesz się, jakbyś otrzymywał wszystkie te pochwały po raz kolejny.
  • tablice wizualizacyjne – to wykonane z tablicy korkowej albumy z wycinkami w skali makro – umieszczenie tablicy wizualizacyjnej na ścianie przed łóżkiem, w którym śpisz, ułatwia wizualizację; możesz ją wykonywać zaraz po obudzeniu i przed pójściem spać.

Podsumowując: używanie technik wizualizacyjnych w celu skupiania się na osiągnięciu celów i pragnień powoduje:
  • aktywowanie podświadomości odpowiedzialnej za kreatywność;
  • programowanie Twojego mózgu tak, aby szybciej przyswajał i rozpoznawał co będzie Ci potrzebne do osiągnięcia celu;
  • aktywowanie prawa przyciągania (Law of attraction) , aby przyciągać do Twojego życia ludzi, rzeczy i okoliczności potrzebne Ci w osiągnięciu celu;
  • budowanie Twojej wewnętrznej motywacji, abyś mógł podjąć się istotnych zadań.

Zanim zaczniesz wizualizację, wczuj się w rolę wielkiego kreatora, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. To stan uświadomienia sobie, że zasługujesz na wszystko, w co masz śmiałość wierzyć; stan, któremu towarzyszy pewność, że Twoje myśli zawsze stawały i zawsze stawać się będą rzeczami i zdarzeniami Twojego życia. Wystarczy, że skupisz się na rezultacie.

Doodley, M: Świat nieograniczonych możliwości
Cavallier, F: Wizualizacja




piątek, 16 marca 2018

Nakarm mózg - bądź szczęśliwy

NAKARM MÓZG - BĄDŹ SZCZĘŚLIWY


To co jesz, ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Przypominasz sobie sytuację, kiedy zjadasz kilka kawałków czekolady i z miejsca jesteś szczęśliwy? Niestety, ten stan trwa bardzo krótko. Wiesz dlaczego? Czekolada, cukierki zawierają cukry proste -po zjedzeniu np cukierka czy ciastka poziom cukru w naszym organizmie radykalnie wzrasta,wydziela się insulina, po czym poziom cukru gwałtownie opada, powodując drastyczne spadki nastroju. Unikaj więc   "białych produktów" - z zawartością białej mąki i cukru. Dodatkowo: kiedy spożywasz cukry proste, stymulujesz wytwarzanie kortyzolu do krwi – hormonu stresu.
Dieta oddziałuje na strukturę chemiczną mózgu. Kiedy masz niski poziom neuroprzekaźnika jakim jest serotonina, narażony jesteś na depresję. Zdrowa dieta pomoże Ci odzyskać witalność. Nic nowego - owoce i warzywa, które powinniśmy jeść co najmniej 5 razy dziennie; chude białko i złożone węglowodany. Do tego przyjmowanie suplementów i witamin. Możesz skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Ci dobrać dietę do Twoich indywidualnych potrzeb.
Oto kilka podpowiedzi jak możesz poprawić swój dobrostan fizyczny i emocjonalny.
  • Witamina B complex – podstawowa witamina w zachowaniu zdrowia emocjonalnego i mentalnego. Przeciwdziała depresji. Niestety, organizm jej nie gromadzi, więc musisz się upewnić, że jest obecna w Twojej diecie codziennie. W witaminę B bogate jest mięso, produkty mleczne, jajka, drób, ryby.( absolutnie nie namawiam tu do jedzenia mięsa - wybór należy do Ciebie).
  • Kwas foliowy – obecny w warzywach liściastych tj szpinak i brokuły.
  • Witamina C – poprawia nastrój, dodaje energii. Zawarta jest w owocach cytrusowych, cebuli, czosnku.
  • Serotonina – neuroprzekaźnik – substancja, dzięki której czujemy się dobrze. Aby wytworzyć serotoninę, ciało potrzebuje aminokwasu – tryptofanu. Tryptofan znajduje się w większości produktów białkowych – w drobiu, rybach, jajkach, fasolce, orzechach, nasionach, płatkach, jogurcie, serku wiejskim, groszku, bananach, czekoladzie ciemnej (70%).
  • Węglowodany złożone – działają uspokajająco. Dostarczają energii, która napędza ciało i pomaga w produkcji serotoniny.Kiedy jesz produkty bogate w węglowodany złożone, Twój mózg doświadcza efektu wyciszenia. Jesteś zestresowany? Posiłek z ziemniakami lub makaronem uspokoi Cię. Wybieraj produkty bogate w węglowodany złożone: brązowy ryż, makaron, pieczywo. Węglowodany złożone wydzielają energię powoli i przez dłuższy okres czasu.
  • Woda – mózg składa się w 85 % z wody. Optymalne funkcjonowanie mózgu zależy od tego, czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni – sygnały w mózgu tylko w takich warunkach się przemieszczają. Woda dostarcza energii mózgowi. Komórki mózgu potrzebują więcej energii niż większość komórek w ciele.
Witamina B12, D, kwas foliowy.... Są produkty bogate w te substancje. Wiesz może jakie? Jajka!!!!! To jajka zawierają witaminy A, D i E i witaminę B12, ryboflawinę i kwas foliowy. Oprócz tego znajdziesz w nich minerały takie jak jod, żelazo, wapń, cynk i selen.
Pewnie słyszałeś/ słyszałaś, że jajka są niezdrowe, bo zawierają cholesterol. Tak, zawierają cholesterol – NIE JEST TO JEDNAK NIEZDROWY TYP CHOLESTEROLU. Nie powinieneś/powinnaś się tym martwić (wg eksperta dietetyki - Jennie Nyenvik).

Badania pokazują, że tylko 2 jajka dziennie mogą pomóc chronić się przed infekcjami, wirusami i ogólnie – chorobami. Jajko zawiera 22% rekomendowanej dziennej dawki selenu, który to selen znany jest ze swoich właściwości wzmacniających system odpornościowy .

Czy słyszałeś o aminokwasie – cholina? Oddziałuje ona na sygnały nerwowe, które pomagają zapamiętać szczegółowe informacje DZIEŃ PO DNIU. Takie informacje, które jeśli ich nie pamiętamy, potrafią nas wyprowadzić z równowagi – na przykład gdzie zostawiliśmy klucze lub portfel.
Witamina D trudno wytwarza się w naszym organizmie zimą. Spożycie jajek może znacznie pomóc w podniesieniu jej poziomu . Witamina D odgrywa również wielką rolę w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej jak też jest czynnikiem pomocniczym w leczeniu depresji. Od czwartej dekady życia nasze zapotrzebowanie na witaminę D się podwaja a dla osób po 60 roku życia zaleca się 10 mg wit.D dziennie. Jedno żółtko zawiera średnio 0.7 mg. Kanadyjscy badacze zaobserwowali związek między dietą z zawartością jaj a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na choroby krążenia i niektórych typów raka. Gdzie tkwi sekret? Jajka zawierają dwa antyutleniacze: tryptofan i tyrozynę. O działaniu antyutleniaczy TUTAJ PRZECZYTASZ
Znamy powiedzenie – "Szczęście jest w Twoich rękach" czy "Jesteś kowalem własnego losu". Ja twierdzę, że szczęście jest w Twoim mózgu, o ile pomożesz temu szczęściu, dokonując właściwych wyborów dietetycznych.

wg Positive psychology for overcoming depression - Miriam Akhtar

piątek, 2 marca 2018

O WDZIĘCZNOŚCI

 O WDZIĘCZNOŚCI




O nas Polakach mówi się, że jesteśmy narodem narzekaczy. No, może coś w tym jest. Lubimy narzekać. Z drugiej strony, czy tacy Anglicy nie narzekają? Też narzekają. Najczęściej na pogodę.  Na pewno okoliczności w jakich żyjemy, cechy związane z narodowością, mają wpływ na nasze usposobienie. Wszyscy jednak mamy naturalną cechę zwracania uwagi na to, co złego, nieodpowiedniego, niewłaściwego dzieje się w naszym życiu. Ponieważ większą uwagę zwracamy na negatywne aspekty naszej codzienności, nakręcamy spiralę, w której te negatywne aspekty doświadczenia są naszą codziennością. Co zrobić, aby ruch tej spirali zmienić? Wyrażaj wdzięczność! :)



"Dziennik wdzięczności" stał się popularny dzięki autorce Sarah  Ban Breathnach odkąd pokazała go światu w Oprah Winfrey Show. Systematyczne zapisywanie zjawisk, rzeczy, sytuacji, za które jesteśmy wdzięczni, zmienia kierunek spirali - z negatywnej na pozytywną. Osoby, które regularnie wyrażają wdzięczność w formie dziennika, opisują to  jako doświadczenie całkowicie zmieniające ich życie. Dla jednych jest to klucz do zmiany sposobu myślenia - przejście z koncentrowania się na tym, czego brakuje, na myślenie doceniające wszystkie dobre rzeczy, które zdarzają nam się w życiu. Wdzięczność poprawia jakość naszego życia. Badacze psychologii pozytywnej udowodnili, że wdzięczność jest czynnikiem znacznie poszerzającym i podwyższającym poziom szczęścia, ale także obniżającym poziom depresji. 



 Sonja Luybomirsky, jedna z czołowych badaczek tematyki szczęścia, opisuje wdzięczność jako meta strategię do osiągania szczęścia. Wynika to z dwóch prostych pytań : 'Co dobrego  dzieje się w moim życiu?' i' Co poszło dobrze?'.

Wdzięczność dokonuje całkowitego przeprogramowania  umysłu tak,  że widzisz  swoją szklankę przynajmniej w połowie pełną, a nie pustą. Pomaga przekraczać negatywne uprzedzenia, które są barierą w drodze do szczęścia. Oczywiście, jeśli przeżywasz trudne sytuacje, trudno Ci zobaczyć aspekty pozytywne. Jeśli jednak skupisz się dobrze, znajdziesz na pewno coś, za co będziesz wdzięczny.
Ja wyrażam wdzięczność  rano, kiedy się obudzę  i wieczorem - przed snem. Rano od 15 do 30 minut. Dziękuję za zdrowie, za to, że mam pracę. Za mieszkanie i wszystkie w nim urządzenia, dzięki czemu jest w nim miło, czysto i wygodnie. Za przyrodę, za to, że oddycham. Za przyjaciół. Za rodzinę. Za problemy. Wieczorem staram się przypomnieć sobie wszystkie piękne i dobre chwile, które się wydarzyły w ciągu dnia.

Robert Emmons - jeden z badaczy nad wdzięcznością - opisuje ją jako proces dwuetapowy. Po pierwsze - wdzięczność ujawnia dobre aspekty Twojego życia. Po drugie - gdy wyrażasz wdzięczność, zauważasz, że źródło dobrych rzeczy, wydarzeń, okoliczności leży poza Tobą - dostajesz to wszystko z zewnątrz. Rozwijanie wdzięczności wpływa pozytywnie na nasz dobrostan w różnoraki sposób. Ma związek z podwyższonym poczuciem szczęścia, satysfakcji z życia, podwyższonego poczucia wartości, pozytywnych emocji, optymizmu, nadziei, entuzjazmu, empatii, witalności, duchowości i wybaczenia. Wyrażanie wdzięczności ma również związek z obniżoną depresyjnością, obniżonym poziomem niepokoju, samotności, neurotyczności i materializmu.

 Sonya Lubomirsky identyfikuje nie mniej niż 8 sposobów, na jakie praktyka wdzięczności  buduje szczęście:

  • zachęca do smakowania pozytywnych doświadczeń;
  • poprawia pewność siebie;
  • pomaga radzić sobie ze stresem i dostosować się do trudnych okoliczności;
  • obniża poziom emocji negatywnych;
  • promuje pozytywne zachowania;
  • dba o relacje i obniża prawdopodobieństwo porównywania się z innymi;
  • prowadzi do większego zaangażowania w aktywność fizyczną i podwyższa odporność na choroby;
  • łagodzi podejście hedonistyczne, gdzie wszystko przyjmujemy za pewnik.
Proces przekształcania myśli o wdzięczności w uczucia wdzięczności może chwilę trwać, ale kiedy w końcu poczujemy ją w swoim sercu staje się ona potężnym narzędziem w generowaniu szczęścia 
i lepszego emocjonalnego samopoczucia. Kluczem jest wytrwałość w spokojnym oczekiwaniu na pojawienie się uczucia wdzięczności. Zaakceptuj to, że czasami możesz się połączyć z uczuciami pozytywnymi, a czasem nie. Niektórzy łatwiej odczują wdzięczność i przeżywają pozytywne emocje - inni trudniej. Kiedy mocniej przeżywamy emocje negatywne, odczuwanie wdzięczności może być wyzwaniem. Wg Robert Emmons ludzie odczuwający wdzięczność odbierają życie jako dar. Widzą wiele błogosławieństw w codzienności. Często używają słów: dziękuję, błogosławiony, dar. Używanie języka wdzięczności przyczynia się do powstania nawyku wdzięczności. Język wdzięczności pomaga w ugruntowaniu w nas rutyny np. podczas mycia zębów lub w drodze do pracy.

David Polley zwraca uwagę na ważne aspekty życia, na które ma wpływ wyrażanie wdzięczności:
  • po pierwsze - przypomina nam o kluczowych ludziach w naszym życiu; tych, którzy Cię kochają i wspierają. To ma wielkie znaczenie, ponieważ wiemy, że dobre relacje są kluczem w życiu szczęśliwych ludzi;
  • po drugie - wyrażanie wdzięczności przypomina nam o różnych naszych zdolnościach-mocnych stronach, naturalnych talentach, które pomagają nam  ruszyć do przodu i osiągać cele;
  • po trzecie - wdzięczność za wszystko co już osiągnęliśmy w życiu przypomina nam o cudach natury ( życie to proces np z małego nasionka wyrasta wielkie drzewo, z żołędzia - dąb ).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
  Techniki             wyrażania    wdzięczności 
Kultywowanie sztuki wdzięczności nie wymaga posiadania  dóbr materialnych, nie zależy od okoliczności. Jedną z najprostszych i najpotężniejszych sposobów wyrażania wdzięczności jest ćwiczenie "3 dobre rzeczy", "3 błogosławieństwa". Pomyśl o 3 rzeczach, które są dobre w Twoim życiu. Możesz całkowicie przeprogramować swój mózg, jeśli przez 21 dni będziesz wyrażał wdzięczność tylko za 3 dobre rzeczy. Stare nawyki znikną, pojawią się nowe. Ważne, aby powtarzać to ćwiczenie codziennie. Celebruj postępy, choćby były małe.
Możesz też prowadzić wspomniany już "Dziennik wdzięczności". Sam akt pisania podwyższa poziom świadomości na temat dobrych rzeczy, jakie zdarzają Ci się w życiu i Twojej w tym roli. Dziennik pomaga również w procesie porządkowania myśli. Dziennik można prowadzić codziennie, jednakże badania dowodzą, że lepiej to robić rzadziej, np. raz w tygodniu. Dziennik wdzięczności jest potężnym narzędziem w budowaniu postawy nastawionej na obfitość i bogactwo. Nie chodzi tu o bogactwo materialne, ale zdrowie fizyczne i emocjonalne, równowagę i  harmonię w każdej sferze życia. Wybierz piękny notes i pióro, delektuj się swoimi dowodami na wdzięczność.

Zapisuj:
  • Co dobrego jest obecne  w Twoim życiu dzisiaj?
  • Co dobrego się zdarzyło dzisiaj?
  • Co takiego dobrego zrobiłeś co jest częścią większej całości?
Innym sposobem wyrażania wdzięczności jest tzw "terapia przez dziękowanie". Dziękujemy osobom, którym jesteśmy wdzięczni. Wdzięczność buduje relacje, pozwala nam kwitnąć. Wzbogaca zarówno dawcę jak i biorcę. 
Od kilku lat, oprócz wymienionych powyżej technik stosuję jeszcze jedną. Nazwałam ją "Wazonem wdzięczności". Przez cały rok zbieram różnego rodzaju pamiątki po wartych zapamiętania wydarzeniach. Są to bilety do kina, bilety z koncertów, wystaw, ważne zapiski ze spotkań z ludźmi, kartki z miejsc, które odwiedziłam, złote myśli. W ostatni dzień roku uroczyście wysypuję wszystko z wazonu i wspominam  chwile, które się wydarzyły w mijającym roku, ludzi, zdarzenia. Jest to wzruszająca chwila. Przeprowadź taki eksperyment - może chociaż raz w miesiącu? Warto!!!

w oparciu o : M. Akhtar - Positive Psychology for overcoming depression