O nas Polakach mówi się, że jesteśmy narodem narzekaczy. No, może coś w tym jest. Lubimy narzekać. Z drugiej strony, czy tacy Anglicy nie narzekają? Też narzekają. Najczęściej na pogodę. Na pewno okoliczności w jakich żyjemy, cechy związane z narodowością, mają wpływ na nasze usposobienie. Wszyscy jednak mamy naturalną cechę zwracania uwagi na to, co złego, nieodpowiedniego, niewłaściwego dzieje się w naszym życiu. Ponieważ większą uwagę zwracamy na negatywne aspekty naszej codzienności, nakręcamy spiralę, w której te negatywne aspekty doświadczenia są naszą codziennością. Co zrobić, aby ruch tej spirali zmienić? Wyrażaj wdzięczność! :)
"Dziennik wdzięczności" stał się popularny dzięki autorce Sarah Ban Breathnach odkąd pokazała go światu w Oprah Winfrey Show. Systematyczne zapisywanie zjawisk, rzeczy, sytuacji, za które jesteśmy wdzięczni, zmienia kierunek spirali - z negatywnej na pozytywną. Osoby, które regularnie wyrażają wdzięczność w formie dziennika, opisują to jako doświadczenie całkowicie zmieniające ich życie. Dla jednych jest to klucz do zmiany sposobu myślenia - przejście z koncentrowania się na tym, czego brakuje, na myślenie doceniające wszystkie dobre rzeczy, które zdarzają nam się w życiu. Wdzięczność poprawia jakość naszego życia. Badacze psychologii pozytywnej udowodnili, że wdzięczność jest czynnikiem znacznie poszerzającym i podwyższającym poziom szczęścia, ale także obniżającym poziom depresji.
Sonja Luybomirsky, jedna z czołowych badaczek tematyki szczęścia, opisuje wdzięczność jako meta strategię do osiągania szczęścia. Wynika to z dwóch prostych pytań : 'Co dobrego dzieje się w moim życiu?' i' Co poszło dobrze?'.
Wdzięczność dokonuje całkowitego przeprogramowania umysłu tak, że widzisz swoją szklankę przynajmniej w połowie pełną, a nie pustą. Pomaga przekraczać negatywne uprzedzenia, które są barierą w drodze do szczęścia. Oczywiście, jeśli przeżywasz trudne sytuacje, trudno Ci zobaczyć aspekty pozytywne. Jeśli jednak skupisz się dobrze, znajdziesz na pewno coś, za co będziesz wdzięczny.
Ja wyrażam wdzięczność rano, kiedy się obudzę i wieczorem - przed snem. Rano od 15 do 30 minut. Dziękuję za zdrowie, za to, że mam pracę. Za mieszkanie i wszystkie w nim urządzenia, dzięki czemu jest w nim miło, czysto i wygodnie. Za przyrodę, za to, że oddycham. Za przyjaciół. Za rodzinę. Za problemy. Wieczorem staram się przypomnieć sobie wszystkie piękne i dobre chwile, które się wydarzyły w ciągu dnia.
Robert Emmons - jeden z badaczy nad wdzięcznością - opisuje ją jako proces dwuetapowy. Po pierwsze - wdzięczność ujawnia dobre aspekty Twojego życia. Po drugie - gdy wyrażasz wdzięczność, zauważasz, że źródło dobrych rzeczy, wydarzeń, okoliczności leży poza Tobą - dostajesz to wszystko z zewnątrz. Rozwijanie wdzięczności wpływa pozytywnie na nasz dobrostan w różnoraki sposób. Ma związek z podwyższonym poczuciem szczęścia, satysfakcji z życia, podwyższonego poczucia wartości, pozytywnych emocji, optymizmu, nadziei, entuzjazmu, empatii, witalności, duchowości i wybaczenia. Wyrażanie wdzięczności ma również związek z obniżoną depresyjnością, obniżonym poziomem niepokoju, samotności, neurotyczności i materializmu.
Sonya Lubomirsky identyfikuje nie mniej niż 8 sposobów, na jakie praktyka wdzięczności buduje szczęście:
- zachęca do smakowania pozytywnych doświadczeń;
- poprawia pewność siebie;
- pomaga radzić sobie ze stresem i dostosować się do trudnych okoliczności;
- obniża poziom emocji negatywnych;
- promuje pozytywne zachowania;
- dba o relacje i obniża prawdopodobieństwo porównywania się z innymi;
- prowadzi do większego zaangażowania w aktywność fizyczną i podwyższa odporność na choroby;
- łagodzi podejście hedonistyczne, gdzie wszystko przyjmujemy za pewnik.
Proces przekształcania myśli o wdzięczności w uczucia wdzięczności może chwilę trwać, ale kiedy w końcu poczujemy ją w swoim sercu staje się ona potężnym narzędziem w generowaniu szczęścia
i lepszego emocjonalnego samopoczucia. Kluczem jest wytrwałość w spokojnym oczekiwaniu na pojawienie się uczucia wdzięczności. Zaakceptuj to, że czasami możesz się połączyć z uczuciami pozytywnymi, a czasem nie. Niektórzy łatwiej odczują wdzięczność i przeżywają pozytywne emocje - inni trudniej. Kiedy mocniej przeżywamy emocje negatywne, odczuwanie wdzięczności może być wyzwaniem. Wg Robert Emmons ludzie odczuwający wdzięczność odbierają życie jako dar. Widzą wiele błogosławieństw w codzienności. Często używają słów: dziękuję, błogosławiony, dar. Używanie języka wdzięczności przyczynia się do powstania nawyku wdzięczności. Język wdzięczności pomaga w ugruntowaniu w nas rutyny np. podczas mycia zębów lub w drodze do pracy.
David Polley zwraca uwagę na ważne aspekty życia, na które ma wpływ wyrażanie wdzięczności:
- po pierwsze - przypomina nam o kluczowych ludziach w naszym życiu; tych, którzy Cię kochają i wspierają. To ma wielkie znaczenie, ponieważ wiemy, że dobre relacje są kluczem w życiu szczęśliwych ludzi;
- po drugie - wyrażanie wdzięczności przypomina nam o różnych naszych zdolnościach-mocnych stronach, naturalnych talentach, które pomagają nam ruszyć do przodu i osiągać cele;
- po trzecie - wdzięczność za wszystko co już osiągnęliśmy w życiu przypomina nam o cudach natury ( życie to proces np z małego nasionka wyrasta wielkie drzewo, z żołędzia - dąb ).
Kultywowanie sztuki wdzięczności nie wymaga posiadania dóbr materialnych, nie zależy od okoliczności. Jedną z najprostszych i najpotężniejszych sposobów wyrażania wdzięczności jest ćwiczenie "3 dobre rzeczy", "3 błogosławieństwa". Pomyśl o 3 rzeczach, które są dobre w Twoim życiu. Możesz całkowicie przeprogramować swój mózg, jeśli przez 21 dni będziesz wyrażał wdzięczność tylko za 3 dobre rzeczy. Stare nawyki znikną, pojawią się nowe. Ważne, aby powtarzać to ćwiczenie codziennie. Celebruj postępy, choćby były małe.
Możesz też prowadzić wspomniany już "Dziennik wdzięczności". Sam akt pisania podwyższa poziom świadomości na temat dobrych rzeczy, jakie zdarzają Ci się w życiu i Twojej w tym roli. Dziennik pomaga również w procesie porządkowania myśli. Dziennik można prowadzić codziennie, jednakże badania dowodzą, że lepiej to robić rzadziej, np. raz w tygodniu. Dziennik wdzięczności jest potężnym narzędziem w budowaniu postawy nastawionej na obfitość i bogactwo. Nie chodzi tu o bogactwo materialne, ale zdrowie fizyczne i emocjonalne, równowagę i harmonię w każdej sferze życia. Wybierz piękny notes i pióro, delektuj się swoimi dowodami na wdzięczność.
Zapisuj:
- Co dobrego jest obecne w Twoim życiu dzisiaj?
- Co dobrego się zdarzyło dzisiaj?
- Co takiego dobrego zrobiłeś co jest częścią większej całości?
Innym sposobem wyrażania wdzięczności jest tzw "terapia przez dziękowanie". Dziękujemy osobom, którym jesteśmy wdzięczni. Wdzięczność buduje relacje, pozwala nam kwitnąć. Wzbogaca zarówno dawcę jak i biorcę.
Od kilku lat, oprócz wymienionych powyżej technik stosuję jeszcze jedną. Nazwałam ją "Wazonem wdzięczności". Przez cały rok zbieram różnego rodzaju pamiątki po wartych zapamiętania wydarzeniach. Są to bilety do kina, bilety z koncertów, wystaw, ważne zapiski ze spotkań z ludźmi, kartki z miejsc, które odwiedziłam, złote myśli. W ostatni dzień roku uroczyście wysypuję wszystko z wazonu i wspominam chwile, które się wydarzyły w mijającym roku, ludzi, zdarzenia. Jest to wzruszająca chwila. Przeprowadź taki eksperyment - może chociaż raz w miesiącu? Warto!!!
w oparciu o : M. Akhtar - Positive Psychology for overcoming depression
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz