sobota, 28 lutego 2015




CZAS RELAKSU


"Oddałbym chyba pieniądze i sławę
Zapomniał, że życie gdzieś toczy swój rytm
Oddałbym chętnie i świat niemal cały
Gdy ona tak śpiewa mi..
Tłi dip tłi di ti bum di
Tłi dip tłi di ti bum di
Czas relaksu, relaksu, relaksu to czas".



Codzienność dzisiejszego człowieka naznaczona jest ciągłymi wyzwaniami.W pracy spędzamy zdecydowaną większość czasu. W natłoku zadań i obowiązków zapominamy o tym, co najważniejsze. O sobie.

Na ratunek przychodzi nam leniuchowanie. Relaks.I nie chodzi tu wcale o aktywny wypoczynek, o urlop. Chodzi bardziej o umiejętność wyciszenia się. Najefektywniej uczymy się i wypoczywamy właśnie dzięki tzw. PAUZIE. 



Techniki relaksacyjne służą redukcji stresu.Ich celem jest uzyskanie stanu relaksu, a zatem opanowanie wegetatywnych objawów lęku i uzyskanie odprężenia.Regularnie stosowane stają się dobrą ochroną przed ciągłym napięciem emocjonalnym. 


Techniki relaksacyjne to sposoby na wyładowanie stresu lub nadmiaru emocji na drodze odpowiednich ćwiczeń fizycznych i psychicznych. 

Jednym z ważnych ćwiczeń relaksacyjnych jest kontrolowanie oddechu. Tlen dostarczany przez płuca jest niezbędny do pracy wszystkich tkanek człowieka.Niedostatek życiodajnego tlenu w pracy mózgu może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania centralnego układu oddechowego.

Nie wystarczy jednak przebywanie na świeżym powietrzu.Należy ćwiczyć umiejętność głębokiego oddychania. 

Inną metodą uzyskania głębokiej relaksacji jest trening autogenny przez hipnozę.

Zapobieganie skutkom stresu i chorobom cywilizacyjnym uznaje się za podstawową dziedzinę medycyny holistycznej. 



Ruch, wysiłek fizyczny i racjonalne odżywianie mogłyby łącznie z treningiem autogennym stać się podstawą medycyny prewencyjnej. Człowiekowi zdrowemu TA pomaga zapobiec wielu chorobom. Stabilizuje on samopoczucie ludzi, którzy jeszcze nie są chorzy, ale nie czują się w pełni zdrowi. 





Poziom stresu znacznie się obniża dzięki podejściu zwanemu uważnością.

Uważność to proces otwierania się na wszystko, co przynosi relacja z drugim człowiekiem, także na tak zwane złe chwile, bo wszystko się dzieje po coś, każdy moment jest szansą na zmianę, na początek czegoś pięknego, pełnego i prawdziwego.Warto się zatrzymać, uspokoić rozbiegane myśli,policzyć w myślach do dziesięciu,zanim wybuchniemy, udzielimy genialnej rady, pouczymy.  Nieustanne "muszę", "powinienem",mogą doprowadzić do stanu permanentnego stresu i wypalenia. 

Więcej o medytacji tutaj.


Wielką inspiracją i wytchnieniem może się wtedy stać: 



😆 medytacja

😆 głębokie i świadome oddychanie 

😆 SPA, kąpiele, masaże  

😆 joga 



i uważność właśnie.


 

SPA Z SYBERIĄ


Spróbuj przez 8 tygodni codziennie medytować tylko przez 10 minut, ćwicz uważność, między innymi uważność jedzenia a:

  • zaczniesz  doświadczać spokoju umysłu i równowagi
  • twój poziom lęku, smutku, złości i irytacji stanie się niski 
  • lepiej ocenisz stan swojego zdrowia 
  • rzadziej będziesz odwiedzał/a lekarzy
  • lepiej będziesz oceniał/a współpracowników
  •  zaczniesz nawiązywać przyjacielskie kontakty. 

Uważność pozwala na zagłębienie się w sobie, nawiązanie kontaktu ze swoim głębokim ja, które wie jakie są nasze potrzeby. Zaczynamy wtedy negocjować obciążające nas układy z szefem, zwracamy uwagę na równomierne rozłożenie pracy i odpoczynku w tygodniu. 

Uważność pozwala nam wrócić świadomością do swojego ciała, emocji i myśli. Dzięki uważności możemy bardziej świadomie odpowiadać na stres a nie działać na automatycznym pilocie. 



Artykuł "Oswoić stres"


piątek, 13 lutego 2015

O skuteczności


NAWYKI SKUTECZNEGO DZIAŁANIA

Nie wystarczy, że uświadomisz sobie, czego chcesz. Musisz naprawdę tego pragnąć. Wiedzieć jak do tego dotrzeć.

Wiedza, pragnienie i umiejętności to trzon nawyków skutecznego działania, o których to nawykach pisze Steven Covey w swojej książce "Siedem nawyków skutecznego działania".

Jakie to nawyki?

1.BĄDŹ PROAKTYWNY. 

Weź odpowiedzialność za to, co się dzieje i przejmij inicjatywę. Nie czekaj, aż coś się wydarzy albo ktoś się Tobą zajmie.

Na proaktywność składa się:

      • samoświadomość

      • sumienie

      • wyobraźnia

      • wolna wola


2. ZACZYNAJ Z WIZJĄ KOŃCA.

Określ, do czego zmierzasz i jaka jest Twoja wizja życiowa i wartości.

Będziesz wtedy wiedzieć, czy to, co się dzieje, przebiega według właściwego scenariusza.

3. RÓB NAJPIERW TO, CO NAJWAŻNIEJSZE.

Naucz się zarządzać czasem. Ustal priorytety i działaj zgodnie z nimi.

4. MYŚL W KATEGORIACH WYGRANA-WYGRANA

Sukces jednej osoby wcale nie musi być osiągany kosztem drugiej. W interakcjach z innymi dąż do tego, aby wszystkie strony były zadowolone.

5. STARAJ SIĘ NAJPIERW ROZUMIEĆ A PÓŹNIEJ BYĆ ROZUMIANY.

Słuchaj drugiej osoby z empatią. Swoje stanowisko prezentuj w sposób jasny, zrozumiały, wyrażający zrozumienie dla drugiej strony-zwiększysz w ten sposób wiarygodność swojego przekazu.

6. SYNERGIA.

Pamiętaj, że całość to coś więcej niż suma części. Synergia, zrodzona na bazie wysokiego zaufania panującego w grupie, pozwala znaleźć najlepsze rozwiązania.

7. OSTRZENIE PIŁY.

Polega na ciągłym rozwoju. Wymaga opanowania pozostałych nawyków, szlifowania ich i wcielania w życie.

Rozwój uwzględnia wszystkie trzy sfery: myślenie, emocje i działanie.Ważna jest refleksja, że w codziennym życiu emocje odgrywają wielką rolę. Dobrze jest się na nie otworzyć, posmakować je, wejść z nimi w kontakt. Uruchamia się wtedy wewnętrzna aktywność, a dzięki niej samoświadomość.

Dzięki samoświadomości możemy być pewni, że podjęte przez nas działanie musi dać efekt w postaci nowych relacji, rozwiązań organizacyjnych, zaangażowania w sprawy społeczne i wydarzenia artystyczne.

Wprowadź równowagę między dawaniem a braniem. Bądź przydatny i korzystaj z tego, co robią inni. Działając, przeżywasz. Przeżywając uruchamiasz myślenie.

Ostrzenie piły to ważny czas. To czas na emocjonalny wgląd i poznawczą analizę.

W jakim celu? Aby lepiej, SKUTECZNIEJ, aktywniej włączyć się w wybrane przez nas działanie.


Do dzieła!!!!



Inspiracja - Steven Covey - Siedem nawyków skutecznego działania.

poniedziałek, 2 lutego 2015

                      POZYTYWNE ZAKRĘCENIE



                            



Liczne badania potwierdzają, że optymiści żyją dłużej. Jak skutecznie radzić sobie ze stresem i cieszyć się codziennymi radościami? Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S Iyengara, opowiada o swoich metodach na optymizm.

Po pierwsze: redukcja stresu

Stres jest niestety nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nawet krótkotrwały może negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Dlatego bardzo ważne jest wypracowanie indywidualnych metod redukcji stresu. Niektórym mogą pomagać spotkania ze znajomymi lub spacery albo zapisywanie „małych radości” codziennego dnia. 

Po drugie: prawidłowe odżywianie

Sposób, w jaki się odżywiamy, nie tylko ma wpływ na zdrowie, ale również warunkuje samopoczucie.
Prawidłowe nawyki żywieniowe są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców pozytywnego myślenia. Zbilansowane i zdrowe posiłki dają efekty w postaci poczucia lekkości i energii do działania. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była bogata w pełnowartościowe produkty. 

→→→CZY WIESZ CO JESZ←←←

Po trzecie: zdrowy sen

Sen to zdrowie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wśród jego licznych korzyści wymienia się m.in.: poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie kreatywności, zmniejszenie stresu czy ochronę przed depresją.
Osoby, które się nie wysypiają, jedzą częściej i gorzej. Brak snu jest równoznaczny z pogorszeniem nastroju. Nie mamy energii do działania i nawet błahe rzeczy mogą powodować zdenerwowanie. Mocna kawa czy orzeźwiający spacer są rozwiązaniami, które mogą pozornie pomóc tylko na chwilę. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy w taki sposób organizować swoje codzienne obowiązki, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę snu.

→→→LEPSZE OD PIGUŁEK←←←

Po czwarte: aktywność
Regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, co jest uwarunkowane m.in. wzmożoną
produkcją hormonu szczęście – endorfiny – podczas ćwiczeń. Nie ważne czy lubisz biegać, pływać

czy jeździć na rowerze – niezależnie od wybranej aktywności, ruch pozwoli bardziej pozytywnie 

patrzeć na świat.

To tylko cztery albo aż cztery wskazówki ale jak bardzo możesz zmienić swoje życie.
zaczerpnięte ze zdrowie.wieszjak.polki.pl



niedziela, 1 lutego 2015

Dobrostan



Pozwoliłam sobie nazwać blog - dobrostan. Składa się z dwóch wyrażeń - dobro i stan. Dwa te wyrażenia są mi niezwykle bliskie. Utrzymanie " stanu dobra" prowadzi do szczęścia. Wielu profesjonalistów zajmujących się psychologią pozytywną mówi o tym, że o szczęście, dobrostan, należy dbać. Martin Seligman mówi, że optymizmu można się nauczyć.Wystarczy unikać pesymistycznego wzorca wyjaśniania porażek, czyli przestać upatrywać ich przyczyn we własnych zachowaniach i dostrzec udział okoliczności zewnętrznych, specyficznych i zmiennych.Można się nauczyć szczęścia - tak jak nowych umiejętności: prowadzenia samochodu, nauki języka czy umiejętności pływania.

Czy jesteś podobnego zdania? Ja tak. Jeśli wystarczająco długo uczę się jakiejś nowej dla mnie umiejętności, powtarzam ją systematycznie, codziennie to tak. Nauczę się w końcu jeśli moje ciało, moje mięśnie, mój mózg przećwiczy coś wystarczająco długo i intensywnie. Potrzebne są do tego pewne warunki. Ciało, uczucia i myśli powinny iść razem w tym samym kierunku. Chcieć tego samego. Jeśli nie mam warunków do ćwiczenia dajmy na to umiejętności prowadzenia samochodu - ćwiczę sobie w myślach trasę dojazdu z punktu a do punktu b. Wizualizuję sobie tę sytuację, " jadę w myślach". Dołączam do tego uczucia: radości, pasji i zaangażowania. Cała moja istota włączona jest w proces nauki.

Dobrostan - to wg mnie stan równowagi między tym co dostarczają nam dobra materialne, sfera emocjonalna, duchowa i mentalna.Aby poczuć więcej szczęścia można podjąć działania, które mogą zwiększyć nasze zadowolenie z życia. A oto niektóre z nich:

1.Rób to co Cię wciąga - zaangażowanie oznacza całkowite oddanie się temu co robimy. Michaly Csikszentmihalyi nazywa taki stan flow.Realizuj swoje cele z zaangażowaniem.

2.Dbaj o swoje ciało fizyczne. Zdrowo się odżywiaj, ćwicz fizycznie, medytuj.

3.Wyrażaj wdzięczność.Wszystko co masz traktuj jak przywilej, a nie jak coś co Ci się należy.

4. Ćwicz akty życzliwości.

5.Wybaczaj.

6.Ćwicz zaradność.

7.Ćwicz optymizm.

8.Zwalczaj skłonność do zamartwiania się.

9. Praktykuj religię, rozwijaj się duchowo.

10.Bądź odpowiedzialny - nauka pozytywnego myślenia zaczyna się od podjęcia decyzji i przejęcia inicjatywy. Trzeba chcieć być szczęśliwym.Należy również wziąć odpowiedzialność za to, co w życiu poszło źle i podjąć decyzję, że Ty możesz zmienić to na lepsze.

11.Zapewnij sobie wsparcie - otaczaj się przyjaciółmi i ludźmi gotowymi Cię wspierać.

12. Nie dramatyzuj - trzymaj się z daleka od ludzi zarażonych negatywizmem.

13. Zarezerwuj czas dla siebie - zwolnij tempo. Pomaga w tym joga, medytacja, dobra muzyka, książka,spacer. Zanurzenie się w sobie daje dobre rezultaty,ładuje akumulatory akumulatory i uczy optymizmu.

14. Baw się - dobra zabawa sprawia, że negatywne myśli nie maja do Ciebie dostępu.

15. Nie rozmyślaj za dużo.Spójrz na życie z szerszej perspektywy. Ciężka praca, determinacja w końcu przynoszą efekty.

Szczęśliwy to ten , co uważa, że życie jest dobre, dostrzega wokół piękno, w kim wiele rzeczy i zjawisk wzbudza zachwyt, kto dużo się śmieje i ma dużo energii. 

Jak szczęśliwy jesteś w skali od 1 do 10? Mam nadzieję, że bardzo. Jeśli nie - warto pochylić się i pomyśleć co można zrobić, aby pomnożyć swój stan szczęśliwości..