CZAS RELAKSU
"Oddałbym
chyba pieniądze i sławę
Zapomniał,
że życie gdzieś toczy swój rytm
Oddałbym
chętnie i świat niemal cały
Gdy
ona tak śpiewa mi..
Tłi
dip tłi di ti bum di
Tłi
dip tłi di ti bum di
Czas relaksu, relaksu, relaksu to czas".
Codzienność dzisiejszego człowieka naznaczona jest ciągłymi wyzwaniami.W pracy spędzamy zdecydowaną większość czasu. W natłoku zadań i obowiązków zapominamy o tym, co najważniejsze. O sobie.
Na ratunek przychodzi nam leniuchowanie. Relaks.I nie chodzi tu wcale o aktywny wypoczynek, o urlop. Chodzi bardziej o umiejętność wyciszenia się. Najefektywniej uczymy się i wypoczywamy właśnie dzięki tzw. PAUZIE.
Techniki relaksacyjne służą redukcji stresu.Ich celem jest uzyskanie stanu relaksu, a zatem opanowanie wegetatywnych objawów lęku i uzyskanie odprężenia.Regularnie stosowane stają się dobrą ochroną przed ciągłym napięciem emocjonalnym.
Techniki relaksacyjne to sposoby na wyładowanie stresu lub nadmiaru emocji na drodze odpowiednich ćwiczeń fizycznych i psychicznych.
Jednym z ważnych ćwiczeń relaksacyjnych jest kontrolowanie oddechu. Tlen dostarczany przez płuca jest niezbędny do pracy wszystkich tkanek człowieka.Niedostatek życiodajnego tlenu w pracy mózgu może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania centralnego układu oddechowego.
Nie wystarczy jednak przebywanie na świeżym powietrzu.Należy ćwiczyć umiejętność głębokiego oddychania.
Inną metodą uzyskania głębokiej relaksacji jest trening autogenny przez hipnozę.
Zapobieganie skutkom stresu i chorobom cywilizacyjnym uznaje się za podstawową dziedzinę medycyny holistycznej.
Ruch, wysiłek fizyczny i racjonalne odżywianie mogłyby łącznie z treningiem autogennym stać się podstawą medycyny prewencyjnej. Człowiekowi zdrowemu TA pomaga zapobiec wielu chorobom. Stabilizuje on samopoczucie ludzi, którzy jeszcze nie są chorzy, ale nie czują się w pełni zdrowi.
Poziom stresu znacznie się obniża dzięki podejściu zwanemu uważnością.
Uważność to proces otwierania się na wszystko, co przynosi relacja z drugim człowiekiem, także na tak zwane złe chwile, bo wszystko się dzieje po coś, każdy moment jest szansą na zmianę, na początek czegoś pięknego, pełnego i prawdziwego.Warto się zatrzymać, uspokoić rozbiegane myśli,policzyć w myślach do dziesięciu,zanim wybuchniemy, udzielimy genialnej rady, pouczymy. Nieustanne "muszę", "powinienem",mogą doprowadzić do stanu permanentnego stresu i wypalenia.
Więcej o medytacji tutaj.
😆 medytacja
😆 głębokie i świadome oddychanie
😆 SPA, kąpiele, masaże
😆 joga
i uważność właśnie.
SPA Z SYBERIĄ
Spróbuj przez 8 tygodni codziennie medytować tylko przez 10 minut, ćwicz uważność, między innymi uważność jedzenia a:
- zaczniesz doświadczać spokoju umysłu i równowagi
- twój poziom lęku, smutku, złości i irytacji stanie się niski
- lepiej ocenisz stan swojego zdrowia
- rzadziej będziesz odwiedzał/a lekarzy
- lepiej będziesz oceniał/a współpracowników
- zaczniesz nawiązywać przyjacielskie kontakty.
Uważność pozwala na zagłębienie się w sobie, nawiązanie kontaktu ze swoim głębokim ja, które wie jakie są nasze potrzeby. Zaczynamy wtedy negocjować obciążające nas układy z szefem, zwracamy uwagę na równomierne rozłożenie pracy i odpoczynku w tygodniu.
Uważność pozwala nam wrócić świadomością do swojego ciała, emocji i myśli. Dzięki uważności możemy bardziej świadomie odpowiadać na stres a nie działać na automatycznym pilocie.
Artykuł "Oswoić stres"
- zaczniesz doświadczać spokoju umysłu i równowagi
- twój poziom lęku, smutku, złości i irytacji stanie się niski
- lepiej ocenisz stan swojego zdrowia
- rzadziej będziesz odwiedzał/a lekarzy
- lepiej będziesz oceniał/a współpracowników
- zaczniesz nawiązywać przyjacielskie kontakty.