sobota, 30 czerwca 2018

O determinacji

                                    O DETERMINACJI



Mamy tendencję klasyfikować rzeczy jako możliwe albo niemożliwe do zrobienia. Zwycięzcami są Ci, którzy mają śmiałość sięgać po NIEMOŻLIWE. Zawsze.

Im bardziej się hamujesz, tym większe to zahamowanie się staje. I po niedługim czasie nie chcesz już robić nic, co wiąże się z ryzykiem. Ale jeśli spróbujesz zrobić coś, co jest poza Twoim zasięgiem, jest poza Twoją strefą komfortu, wzmocnisz znacznie swoją moc sprawczą. Pomyśl o tym.

Jeśli w sposób klarowny wizualizujesz swoje plany i marzenia, możesz być pewien, że Twoje talenty, czas i pragnienia przyjdą Ci z pomocą. Jeśli całkowicie z nich skorzystasz, z pełną determinacją i zaufaniem, będziesz realizował swoje cele. Jeden po drugim.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad taką sytuacją : nastawiasz się, że zrobisz coś, niezależnie od tego, jak trudne jest zadanie lub niemożliwe do wykonania? Może nie zdajesz sobie sprawy, ale wtedy właśnie zaangażowałeś siłę WOLI. Wola człowieka to aktywna siła życiowa. Analizując życiorysy ludzi sukcesu można z łatwością zauważyć jedną charakterystyczną cechę – mają nieposkromioną siłę woli!!!! Czasami wyrażenie – siła woli – spotyka się z negatywnym odbiorem. Szczególnie, jeśli chodzi o sposób opisywania ludzi posiadających silną wolę.

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o rodzicu narzekającym na swoje dziecko, że ma ono wyjątkowo silną wolę, prawdopodobnie były to narzekania na temat tego, jak dziecko stawia na swoim . Podczas gdy rzeczywiście rodzic może mieć problemy z takim zachowaniem dziecka,ważne jest zrozumieć, że jest to także sposób na ĆWICZENIE SILNEJ WOLI. Dziecko w ten sposób ćwiczy  wolę.

 Aby się czegoś dowiedzieć, trzeba najpierw pomyśleć,. Ażeby pomyśleć, trzeba tego czegoś chcieć. Kiedy jasno sobie z tego zdasz sprawę, wątpliwe będzie, że będziesz ćwiczyć wolę w okrutny czy samolubny sposób. Silna wola to energia determinacji. Bez tej energii niewiele w życiu osiągniesz.

Według starego chińskiego przysłowia: Wielcy mają silną wolę; słabi mają tylko życzenia.Fakty mówią same za siebie: ludzie posiadający silną wolę mają śmiałość robić rzeczy, których inni nawet nie spróbują.. Podsumowując: niemożliwe w ich wykonaniu staje się możliwe.:) :)

W tej chwili może jesteś pochłonięty wizją sukcesu w stopniu całkowitym lub częściowym. Jeśli podjąłeś zobowiązanie, umiesz UWEWNĘTRZNIĆ swoje cele i będziesz stale podążać w kierunku osiągnięcia swoich zamierzeń. Jesteś na WŁAŚCIWEJ drodze do zwycięstwa.

Patrz naprzód. Twoja przyszłość należy do Ciebie. Nie odwracaj się do tyłu.Poczuj całkowitą odpowiedzialność za to, co robisz. I gdzie idziesz.

Bądź zdeterminowany, aby:

  • zacząć działać
  • pracować
  • określić swoje cele
  • dawać więcej niż brać
  • wyciągać naukę z przeciwności losu
  • zaangażować się
  • pozostawać w zgodzie ze sobą, być spójnym
  • byc optymistą
  • być pewnym siebie
  • wytrwać

Wyczyść komnatę swojej duszy ze wszystkiego, co jest smutne, negatywne. Z "nie mogę", "nie umiem", "nie potrafię". "Taki mój los". "Jestem biedny".

Stwórz wizję swojego sukcesu. Na poziomie finansowym i osobistym. Pozwól sobie na ZOBACZENIE swojego celu mentalnie. ZAŻĄDAJ TEGO!!! Czyniąc tak, sprawisz, że każda myśl, która przyjdzie Ci do głowy, będzie dla Ciebie pracować. Jakość Twoich myśli jest miarą Twojej mocy. Pomyśl o wartości samego wysiłku, jaki wkładasz w zadanie.Nie myśl tylko o sukcesie. Liczy się sam proces,droga którą idziesz, a nie tylko sam cel. Możliwe, że nie zawsze będziesz wygrywał. To nic -nigdy nie będziesz perfekcyjny.Ale możesz ciągle próbować i robić co w Twojej mocy.

Myśl o tym, JAK wykonujesz zadania, nie o sobie. Nie mieszaj tego kim jesteś, z tym co robisz. Niewątpliwie będziesz popełniał błędy, ale będziesz także się uczył z nich i staniesz się lepszą osobą.:) :)



Inspiracja: Dr Robert Anthony- Doing what you want, loving what you do

piątek, 22 czerwca 2018

Pasja życia

                              Pasja życia


Czy wstajesz rano pełen  energii? Gotowy na wyzwania dnia? Czy raczej przysłowiową lewą nogą - kiedy alarm Cię budzi, gotów raczej jesteś z powrotem pójść do łóżka?

Nasz poziom energii zależy również od tego, co robimy. A może nawet najbardziej od tego. I czy to, co robimy jest pasjonujące, ciekawe czy raczej jest ostatnią rzeczą na ziemi, którą chcemy robić.Jeżeli tak jest - nie martw się.

Możesz przyciągnąć do siebie pracę, zajęcie życia. Małymi krokami,jeśli nie da się inaczej.
Nie musisz dużo ryzykować czy inwestować, pożyczać ogromnych sum pieniędzy.Każdy mały krok, jedna mała zmiana, przybliży Cię do wymarzonego celu. W międzyczasie możesz uczyć się nowych umiejętności, rozwijać swoje zasoby. Robienie tego, co kochasz wymagać będzie od Ciebie słuchania swojej intuicji i podążania za swoim wewnętrznym głosem. Twoją mądrością. Pamiętaj, jesteś centrum swojego  wszechświata.Mądrość i moc są częścią Twojej mentalnej tożsamości. UWIERZ w to!!!Uwierz, że masz umiejętności i narzędzia aby kształtować swoje własne przeznaczenie. 
Naucz się samemu znajdować odpowiedzi.Jest to niezwykle ważne aby rozwijać w sobie niezależność myślenia i ufać własnym decyzjom.
  
Kiedy zaczniesz stopniowo rozwijać swoje kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, zrozumiesz że staniesz się znacznie bardziej skuteczny.Może czujesz się zobligowany do tego, że swoją optymalną pracę/zajęcie możesz znaleźć dopiero, aż ktoś inny z Twojego otoczenia osiągnie sukces. Pamiętaj - nie możesz dawać, jeśli sam czegoś jeszcze nie masz. Dawanie powinno być wynikiem nadwyżki czasu, pieniędzy czy energii. Ważnym słowem jest nadwyżka.Musisz najpierw zadbać o siebie, zanim zadbasz o innych. Robienie tego, co kochasz wymaga wiary w siebie.I tego, że będziesz działał według swojego własnego pomysłu, planu. Nie planu przyjaciela, szefa czy znajomego. SWOJEGO.Nie pozwól, aby zdanie innych zniechęciło Cię i odwiodło od tego, co chcesz TY robić.

Dokonywanie niezależnych wyborów wymaga, abyś ZACZĄŁ kontrolować swoje życie. Będziesz czasem szedł pod prąd, będziesz działał wbrew opinii innych. Będziesz czasem samotny. Ważne, abyś znalazł i skupił się na "właściwym zajęciu".Kiedy już zaczniesz robić to co kochasz, zaczniesz też  z łatwością radzić sobie z najtrudniejszymi aspektami swojej pracy. Dlaczego? Bo będziesz ZAANGAŻOWANY. Kiedy będziesz zaangażowany, całkowite poświęcenie się w pracę nie będzie problemem.

Klucz do znalezienia  "właściwego zajęcia" tkwi w Twojej samoocenie. Najważniejsze jest to, JAK TY się czujesz. Jaki masz obraz siebie. Pomyśl o OSOBIE, jaką chcesz się stać. Osobie z wysoką samooceną. Ludzie z wysoką samooceną wiedzą, czego chcą ponieważ słuchają SIEBIE. Zwracają uwagę na swój "głos wewnętrzny"i słuchają swojej intuicji.Nie słuchają tego, co mówią inni. Czują, że zasługują na szczęśliwe życie. Na satysfakcjonującą pracę. Biorą odpowiedzialność za  KAŻDĄ sytuację, niezależnie od okoliczności.Nie czekają, aż okoliczności się same zmienią. Rozwiązują problemy, kiedy się pojawiają.Są zdyscyplinowani i gotowi pracować na rzecz tego, czego chcą w życiu.Nie oczekują ciągłej gratyfikacji. Wiedzą, że jest jeszcze coś więcej do zrobienia; coś więcej do osiągnięcia. Ludzie z niską samooceną uruchamiają  często mechanizmy obronne.Kierowani są strachem. Ogromną rolę przykładają do tego, żeby wykonać "odpowiednią rzecz" i pozwalają innym na decydowanie o swoim życiu.

Wszystko sprowadza się w końcu do tego, co czujesz: na ile zasługujesz w życiu. Jeśli czujesz, że na coś nie zasługujesz, możesz podświadomie sabotować swoje działania, kiedy w życiu zaczyna Ci się układać dobrze. Możesz sabotować siebie, wybierając niewłaściwy zawód, karierę czy przyjaciół. Możesz zbyt wielką uwagę przykładać do zdania tak zwanych autorytetów i ekspertów. Poczucie winy może osłabiać Twoje umiejętności działania w kierunku tego, co chcesz osiągnąć lub możesz zacząć myśleć, że mierzysz zbyt wysoko. Jeśli tak, poważnie się ograniczasz. Powiedzmy, że chcesz zostać lekarzem, ale wmawiasz sobie, że nie masz w tym żadnego interesu i zostajesz ............. asystentem medycznym. Jak to!!!!!.Nie żyjesz po to, żeby się ograniczać!!!!!! Ani po to, żeby pozwalać innym zarządzać Twoim życiem. Twoim celem jest znalezienie optymalnego zajęcia, znalezienie ścieżki zawodowej, którą będziesz podążał z pasją.Twoim celem jest zostanie ekspertem w dziedzinie, którą KOCHASZ.

Czy obecne otoczenie, w którym żyjesz zniechęca Cię w jakiś sposób? Czy czujesz, że jeśli byłbyś w innym miejscu, osiągnąłbyś łatwiej sukces? Nie stałoby się tak. Wiesz o tym. Sukces tkwi w TOBIE. Tam tkwi Twój prawdziwy potencjał. Nie w świecie zewnętrznym.

Jeśli masz trudność w  pokonywaniu przeszkód, dzieje się tak dlatego, że Twój wewnętrzny przewodnik prowadzi Cię w kierunku, który nie jest zgodny z Twoją kreatywną intencją. Kiedy jednak z wiarą zaczniesz podążać za tą intencją, nic nie jest w stanie stanąć na Twojej drodze.Automatycznie zaczniesz tworzyć energię potrzebną do osiągnięcia Twojego celu. Twój cel stanie się rzeczywistością.

Zajęcia, które kochasz wymagają posiadania naturalnych umiejętności i talentów. W ciągu życia, te zajęcia mogą się zmieniać. Jednakże, cokolwiek by to było- będziesz wiedział, że to co robisz, to jest TO własnie. Poznasz to po zasobach energii i żywotności, jakich Ci te zajęcia dostarczą. To, co kochasz robić, będzie również pomagało innym w jakiś sposób.Jeśli używasz swoich naturalnych talentów, automatycznie jesteś zestrojony ze swoim wyższym celem. 

Kiedy służysz innym robiąc to, co kochasz, Twoja praca i Twoje usługi będą w cenie. Pieniądze nie będą stanowiły problemu.Ponadto, robienie tego, co kochasz stanowi trwały fundament do rozwoju. Nigdy nie porzucaj swoich marzeń. Nie traktuj ich jak iluzje czy myślenie życzeniowe. Twoja podświadomość przemawia do Ciebie w postaci fantazji i marzeń.Jednym ze sposobów, aby odkryć swoją pasję jest obserwowanie, co kochasz robić. Co przychodzi Ci naturalnie, swobodnie.Zwróć uwagę, które umiejętności lubisz wykorzystywać w swojej pracy. Wszystko to, co sprawia Ci przyjemność ma potencjalnie szansę przyczynić się do spełnienia Twoich marzeń.

Nawet jeśli nie lubisz swojego obecnego zajęcia, może ono wymagać  od Ciebie rozwinięcia umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłości. Możesz je wykorzystać w różny sposób.
Może czujesz, że utknąłeś w życiu, robiąc coś czego nie lubisz. Czekasz na pojawienie się czegoś, co będziesz lubił.Czekasz, bo nie masz wystarczająco dużo zaoszczędzonych pieniędzy.Wydatki mogą być zawsze i nie odłożysz  pieniędzy. Co wtedy? Na początku zacznij od zaangażowania w jakimś niewielkim obszarze. Mogę powiedzieć o swoim doświadczeniu..Co prawda, bardzo lubiłam uczyć, ale jako dziecko bardzo chciałam zostać śpiewaczką. Śpiewałam w chórach i indywidualnie. Nie zostałam piosenkarką, ale w swojej pracy dużo śpiewałam dzieciom i z dziećmi.Dawało mi to dużo frajdy i wprawiało w doskonały nastrój. Dzieci też!!!!Skoncentruj się więc na tym, co lubisz robić, albo na znalezieniu pracy choć odrobinę zbliżonej do ulubionej. Znajdź w pracy życzliwe Ci osoby. Ważne, żebyś czuł się w niej dobrze. 



Inspiracja: DR Anthony, R: Doing What You Love, Loving What You Do

niedziela, 10 czerwca 2018

POZYTYWNE EMOCJE: DROGA DO DOBROSTANU

Pozytywne emocje: droga do dobrostanu



Wiemy, jak emocje pozytywne działają na nas, gdy jesteśmy w szczęśliwym związku. Wiemy, jakie to wspaniałe uczucie, kiedy praca daje nam satysfakcję; kiedy spotykamy się w gronie przyjaciół w atmosferze zaufania i życzliwości. Kiedy stajemy oko w oko z naturą, oczarowani jej pięknem; kiedy jesteśmy zainspirowani jakimś pomysłem.


Emocje pozytywne odgrywają ważną rolę w odczuwaniu dobrostanu; w tzw. dochodzeniu do siebie czy wychodzeniu z depresji. Jednym z odkryć psychologii pozytywnej jest to, że nie tylko czujemy się dobrze przeżywając emocje pozytywne, ale również DZIĘKI NIM stajemy się DOBRYMI LUDŹMI. Pomagają nam one przetrzymać kryzysowe sytuacje w naszym życiu. Pomagają nam osiągnąć DOBROSTAN EMOCJONALNY, który przeciwdziała popadaniu w depresję i wzmacnia nas w stresujących sytuacjach.



Barbara Fredrickson odkryła, że w przezwyciężaniu stanów depresyjnych może pomóc przeżywanie emocji pozytywnych. Korzyści te mogą być dalekosiężne. Efekty pozytywnego nastawienia są delikatne ale namacalne. Emocje pozytywne otwierają nasze serce i rozum. 

Kiedy emocje negatywne zawężają  nasze myślenie, emocje pozytywne wręcz przeciwnie: poszerzają nasze możliwości intelektualne, a przeżywane przez dłuższy okres czasu budują WIELE ZASOBÓW, które to zasoby budują nasz DOBROSTAN. Swoją teorię Barbara Fredrickson  nazwała teorią poszerzania i budowania pozytywnych emocji.

Emocje pozytywne mogą wg tej teorii poszerzyć pole Twojego myślenia, zakres uwagi i mogą zachęcić Cię do wielu różnorodnych działań. Oprócz tego, mogą uczynić Cię bardziej twórczym, otwartym człowiekiem, kreatywnym myślicielem. Jeśli zastanawiasz się nad jakimś nowym przedsięwzięciem, znacznie lepiej jest czuć przy tym radość, przyjemność, ekscytację niż zamartwiać się.

Emocje pozytywne mogą poszerzyć repertuar Twoich myśli i działań z tymi myślami związanych.

I tak:
  • Radość - da Ci chęć zabawy; spowoduje, że będziesz wychodzić ze strefy komfortu i staniesz się bardziej kreatywny. Zaczniesz kreować nowe doświadczenia!!! :)
  • Zainteresowanie - spowoduje, że będziesz pragnął szukać nowych informacji, będziesz się ekscytował i rozwijał;
  • Uczucie zadowolenia - będzie Cię skłaniało do DELEKTOWANIA się chwilą i przyswajania nowych perspektyw;
  • Duma - spowoduje, że będziesz rósł :);
  • Uczucie wzniosłości - będzie Cię inspirowało do bycia lepszym człowiekiem :);
  • Miłość - spowoduje, że będziesz się dzielił z innymi i eksplorował życie - i wszystko to co wyżej :).

Emocje pozytywne nie mogą istnieć bez kontrastu - emocji negatywnych. Nie chodzi absolutnie o odcinanie emocji negatywnych czy ich tłamszenie; o zamiatanie trudnych spraw pod dywan, zamrażanie uczuć itp. 

Uczucia negatywne odgrywają BARDZO ważną rolę w życiu. Informują o nieprzyjemnych, groźnych, niebezpiecznych sytuacjach. Strach i złość mówią o tym, że coś jest nie tak i potrzebuje być szybko naprawione. Strach i złość aktywują się wtedy, kiedy włącza się instynkt przetrwania odziedziczony po naszych przodkach. Reagujemy wtedy na zasadzie: walcz albo uciekaj.
Złość prowadzi do walki, strach do ucieczki. Negatywne emocje ograniczają nasze myślenie, tak więc podejmujemy natychmiastową reakcję, aby się chronić. Jednakże, jeśli dłużej poddajemy się działaniu emocji negatywnych, oddziałują one na nas stresogennie; wyczerpujemy zasoby energii, łatwo chorujemy, także na depresję.

Zważywszy, że nasz mózg jest tak skonstruowany, że 3 razy częściej widzimy czy odczuwamy negatywne niż pozytywne elementy rzeczywistości, warto świadomie popracować nad tym, aby zmienić te proporcje.

Pozytywne emocje, nawet krótko trwające, budują długotrwałe zasoby. Te zasoby maja podłoże:
  • psychologiczne - pozytywne emocje pomagają rozwinąć optymizm i odporność psychiczną; kształtują także poczucie przynależności, stymulują motywację       w kierunku osiągania celów;
  • intelektualne - pozytywne emocje wzmacniają umiejętności rozwiązywania problemów i pomagają w uczeniu się nowych informacji;
  • społeczne - emocje pozytywne pomagają w nawiązywaniu nowych relacji i wzmacnianiu już tych istniejących;
  • fizyczne - emocje pozytywne pomagają rozwinąć koordynację, siłę i zdrowe krążenie.

Niektóre z tych korzyści, np. pozytywne emocje budujące zasoby fizyczne, mogą Cię zaskoczyć.

momencie, gdy jesteś zaciekawiony, z większą odwagą będziesz eksplorował świat wokół Ciebie, a to w rezultacie zwiększy Twoją aktywność fizyczną, która z kolei przyczyni się do wzrostu masy mięśniowej i siły fizycznej.

Ciekawość świata

Mam takie zdjęcie z dzieciństwa - lubię mu się przyglądać. Jest na nim mała dziewczynka z palcem w buzi, z zainteresowaniem przyglądająca się czemuś. Ta ciekawość jest wciąż we mnie. Moje wewnętrzne dziecko napędza moją aktywność, a ta z kolei warunkuje moją względną sprawność fizyczną.

Jeżeli dotyka Cię nadmiar stresu, wypróbuj stare, sprawdzone metody przywracające dobry nastrój: obejrzyj dobrą komedię czy posłuchaj radosnej muzyki. Im bardziej udzielają Ci się emocje pozytywne, tym szybciej wrócisz do równowagi po stresującej sytuacji. Szeroka perspektywa towarzysząca przeżywaniu emocji pozytywnych umożliwi Ci znalezienie właściwego rozwiązania problemu.

Pozytywne nastawienie buduje odporność psychiczną, tak abyś mógł sobie poradzić w sytuacji krytycznej.

Pozytywne emocje to rezultat tego co robimy, tego jak interpretujemy wydarzenia wokół nas. Kiedy zwracasz uwagę na dobre rzeczy wokół siebie, wzbudzasz emocje pozytywne. Aby mieć taki pozytywny fokus:
  • pytaj się, co dobrego dzieje się w Twoim życiu. Za co możesz być wdzięczny. Co sprawia Ci przyjemność;
  • zaobserwuj, co kochasz robić, co jest Twoja pasją, co rozjaśni Twój dzień, kogo lubisz mieć wokół siebie;
  • zaangażuj całe swoje serce w pozytywne doświadczenie, bez analizowania;
  • bardziej chodzi o jakość a nie ilość;
  • utrzymuj równowagę. Jeśli przekraczasz proporcje 11:1 (jedenaście pozytywnych doznań na jedno negatywne) - popadasz w przesadę;
  • emocje negatywne będą zawsze, to naturalna kolej rzeczy. One mają ważną funkcję do spełnienia i dają kontrast - w ten sposób możesz jeszcze bardziej docenić to wszystko, co dobre w Twoim życiu.
Barbara Fredrickson zaleca, abyś pomyślał, co powoduje uśmiech na twojej twarzy i czyni Cię zadowolonym. 

Wybierz spośród czynności wymienionych poniżej:
  • słuchanie ulubionych piosenek;
  • oglądanie ulubionych filmów;
  • dekorowanie mieszkania;
  • zajmowanie się swoim hobby;
  • podróże - samotne, z rodziną, z ukochanymi osobami (obecnie trudne do wykonania);
  • uprawianie sportu;
  • quizy i gry towarzyskie;
  • spacery i podziwianie przyrody;
  • korzystanie z dóbr kultury: teatr, kino, filharmonia, sala koncertowa, muzeum ( obecnie tylko wirtualnie);
  • spotykanie się z przyjaciółmi (obecnie niemożliwe);
  • taniec;
  • chodzenie do ulubionych sklepów np. z perfumami, księgarni itp.(obecnie raczej wirtualnie);
  • gotowanie, wymyślanie nowych potraw;
  • kształcenie w interesującej nas dziedzinie.

Inwestując w aktywności, które generują pozytywne emocje, inwestujesz w przyszłość i otwierasz się na możliwość transformacji.




Wg Akhtar, m. -Positive psychology for overcoming depression