LEKI Z BOZEJ APTEKI
Od zarania dziejów zadajemy sobie pytanie : Jak utrzymać zdrowie? Zdania co do sposobów leczenia były i są podzielone. Istnieją dwie szkoły: medycyna klasyczna, która stosuje środki chemoterapeutyczne i medycyna naturalistyczna, która, jak sama nazwa wskazuje, czerpie swoje leki z olbrzymiej i różnorodnej "Apteki Matki Natury".
W minionym stuleciu zgłębiono sposoby leczenia Pastora Felke, Hahnemanna, Priesenitza, ks.Sebastiana Kneippa. Była to nie tylko medycyna profilaktyczna, której nam dzisiaj brakuje, lecz była to medycyna, która służyła skutecznymi radami w cierpieniach cielesnych i duchowych.
W ostatnich latach ziołolecznictwo połączone z dietetyką robi furorę na zachodzie.
Również w Polsce przeżywa ono swój renesans. Wracamy do pierwotnych form pożywienia, do pożywienia jarskiego, do surówek, jarzyn, owoców i do ziół. Usiłujemy tym sposobem przywrócić ustrojowi równowagę biologiczną. Równowagę utraconą przez wynaturzone jadłospisy cywilizacji, które są w głównej mierze czynnikiem wyzwalającym procesy chorobowe w organizmie.
I w tym właśnie tkwi cala tajemnica sukcesów lekarzy "naturalistów".Ziołolecznictwo i dietetyka odzyskały dziś prawo obywatelstwa w medycynie naukowej. W świadomości ludzi dokonuje się przełom, zaczyna się spoglądać "naukowo", "medycznie" na dawną wiedzę, zdawałoby się prymitywną.Wielu chorych szuka pomocy u lekarzy stosujących biologiczne metody leczenia, działające na cały ustrój jednocześnie. Jednym z ich podstawowych nakazów jest: prawidłowe odżywianie się, zachowanie odpowiedniej proporcji miedzy okresami snu i czuwania, spokój ducha utrzymywany poprzez pozytywne nastawienie do życia oraz dostateczna ilość ruchu. Jednym słowem zdrowie to dbanie o czystość ciała i ducha.
Seria krótkich artykułów ma na celu przybliżenie właściwości podstawowych ziół, podanie przepisów, wskazówek i porad praktycznych na temat ziół i warzyw.
NAGIETEK LEKARSKI - ZIOŁO O WIELKIEJ MOCY
Nagietek to kwiat radości, łask i opatrzności. Jego łacińska nazwa calendula officinalis oznacza "podążający za słońcem". Wyciąg z nagietka ma właściwości antyseptyczne. Symbol wiecznej młodości, nazywany tez kwiatem słońca. Nagietek należy do ziół o nadzwyczajnej mocy. W tym żółtopomarańczowym kwiatku o lepkich i lekko owłosionych listkach tkwi tak potężna siła lecznicza, ze należy mu się czołowe miejsce w terapii naturalistycznej. Zastosowanie ma niemal uniwersalne. Przede wszystkim, wg uczonych rosyjskich prowadzących badania nad nagietkiem, posiada on cenne właściwości hamujące wzrost nowotworów przez zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii, czym przyczynia się do wzmocnienia sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania tej groźnej choroby.
Doustnie zażywa się napar z kwiatów nagietka przy schorzeniach przewodu pokarmowego, puchlinie wodnej, schorzeniach wątroby (szczególnie przy niedostatecznym wydzielaniu żółci), żółtaczce zakaźnej, nowotworach złośliwych (hamuje procesy chorobowe).
Bakteriobójcze , antybiotyczne działanie nagietka potwierdziło się w walce z gronkowcem złocistym (staphyloccus aureus), paciorkowcami i grzybicą. Stare receptury lecznictwa ludowego sięgające niekiedy XII wieku podawane z ust do ust, stosowane są z dobrym skutkiem do dziś - co potwierdzają badania naukowe. Kwiat nagietka stosuje się w różnej formie: w postaci plastrów, wyciągów i maści. Doustnie stosuje się napary z kwiatów nagietka w proporcji 1 łyżka ziół i 1 szklanka wody. Na ogół pije się 2-3 szklanki naparu w ciągu dnia, powoli, małymi łykami.
Herbatka i dżem z nagietka działają antydepresyjnie. Uważa się, że kwiat przyłożony do miejsca użądlenia przez pszczołę lub osę przyniesie natychmiastową ulgę. Wywar natomiast jest znanym środkiem naturalnym koloryzującym włosy.
Wyciąg z nagietka jest odzywka dla skóry, ma działanie tonizujące, kojące i uspokaja pracę serca.
Kąpiel z dodatkiem soli z olejkiem melisy i kwiatami nagietka zapewnia harmonijny i zdrowy sen.
Przy skaleczeniach, oparzeniach, dezynfekcji ran, do płukania gardła przy anginie, stosuje się przeważnie alkoholową nalewkę tych kwiatów. Nalewka składa się z 1 garści świeżych kwiatów i 1 litra wódki. Nalewkę należy postawić w ciepłym miejscu na 14 dni. Nagietek rośnie najlepiej na wilgotnych, otwartych, słonecznych stanowiskach. Sieje się go jednocześnie z wczesnymi warzywami. Kwiatostany zbiera się przez cale lato co 2-4 dni przy słonecznej pogodzie - aż do późnej jesieni.
Wykorzystano: Leki z bozej apteki, Jan Shulz.
Doustnie zażywa się napar z kwiatów nagietka przy schorzeniach przewodu pokarmowego, puchlinie wodnej, schorzeniach wątroby (szczególnie przy niedostatecznym wydzielaniu żółci), żółtaczce zakaźnej, nowotworach złośliwych (hamuje procesy chorobowe).